poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vishing - podvody po telefonu

26.9.2014

Ve skotském Edinburgu se množí případy takzvaného vishingu. Podvodník, vydávající se za pracovníka banky, zde kontaktuje oběť po telefonu a snaží se z ní vylákat peníze či přístupové údaje k bankovnímu účtu.

Zazvonil telefon, osoba na druhém konci se představila jako pracovník banky. Prý, že na vašem účtu zaznamenali podezřelé pohyby. Peníze by ale nemělo být problém zachránit, stačí je převést na speciální účet. Ten nepatří bance, ale podvodníkovi, k žádným podezřelým pohybům nedošlo a volající v bance nikdy nepracoval.

Takto vypadala srpnová vlna podvodů po telefonu,ve skotském Edinburgu. Podvodníci takto vylákali z majitelů účtů okolo 650 000 liber, což je asi 23 milionů korun. Policie spolu s Royal Bank of Scotland vydaly prohlášení, které varuje zákazníky před podvodnými telefonáty pro případ, že by se rozšířily i za hranice Skotska. Hlavní doporučení je nikdy nesdělovat své přístupové údaje třetím osobám, ani když se vydávají za kohokoliv, banka totiž nikdy nevyžaduje od svých klientů sdělení těchto údajů po telefonu.

V době čím dál dokonalejších bezpečnostních prvků a ochran podvodníkům dochází, že nejslabším článkem bezpečnostního řetězce je člověk. Množí se tak případy, kdy se podvodník soustředí na vylákání hesla či přístupových údajů. Většinou se při tom vydává za autoritu - policistu, zaměstnance finančního úřadu či právě banky.

Častější než vishing je ale phishing, do češtiny překládaný poněkud kostrbatě jako „rhybaření“. Jedná se o prakticky totožný podvod, přístupové údaje či peníze však nepoctivec láká přes podvodné e-maily. Příkladem phishingu z poslední doby je pokus vylákat platbu z majitelů domén, nejznámějším starším případem jsou nejspíše e-maily od „banky“, psané automatickým překladačem azačínající oslovením „Drahoušek zákazník“. Je však nutné podotknout, že od době těchto e-mailů se čeština podvodníků zlepšila.
 

Související články