poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Boje za internetovou neutralitu v USA pokračují

30.9.2014

Na internetu se množí protesty proti novému návrhu pravidel internetové neutrality. Návrh zákona, který předložila americká Federální komise pro komunikaci (FCC), obsahuje totiž velké množství chyb a právních kliček. Ta nejvýznamnější z nich pak poskytovatelům dovoluje internet rozdělit na pomalou a rychlou část.

Internetová, nebo také síťová neutralita znamená, že poskytovatelé internetu nesmí nijak zasahovat do přenášeného obsahu ani ho nijak filtrovat, svévolně od internetu odpojovat uživatele či blokovat jejich přístup k obsahu, který není nelegální.

V některých zemích jako v Chile či v Nizozemí již byl zákon o neutralitě internetu přijat. Americký návrh, známý pod názvem „Title II“ se od nich však liší. Sice poskytovatelům zakazuje do přenášeného obsahu jakkoliv zasahovat, obsahuje ovšem jednu výjimku, která umožňuje diskriminaci.

Jedná se o takzvané „rychlé pruhy“ internetu. Poskytovatelé internetového připojení – v USA jsou největšími hráči na trhu Verizon, AT&T a Comcast - by mohli vybírat od provozovatelů stránek poplatky za vyšší rychlost a přednostní odbavení. Proti tomu se bouří zástupci menších a nezávislých internetových stránek, kteří prohlašují, že by je toto pravidlo znevýhodnilo. Navíc by také poskytovatelům nepřímo dalo možnost filtrovat, jaké informace se dostanou ke koncovému uživateli.

Vlna protestů se zvedla už v červnu, FCC v tuto chvíli eviduje více než milion stížností od jednotlivců i organizací. Ze stanovisek se zdá, že s navrhovanou podobou zákona jsou spokojeni pouze samotní poskytovatelé a společnosti jako Microsoft či Apple. Proti přijetí podmínek naopak protestují například Kickstarter, Google či Netflix. Jak by internet po přijetí mohl vypadat, se tyto stránky rozhodly demonstrovat 10. září, kdy jejich provozovatelé symbolicky zpomalili přístup na své stránky a zaplnili je ikonami nekonečného načítání.
 

Související články