poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Google musí vrátit peníze rodičům

3.10.2014

Obchod s aplikacemi internetového giganta Google Inc. dlouhou dobu umožňoval platby takzvanými mikrotransakcemi i dětem. Na základě rozhodnutí americké Federal Trade Commission z počátku září letošního roku musí Google rodičům vrátit částku v minimální celkové výši 19 milionů dolarů.

V roce 2011, kdy Google Store vzniknul, umožňoval mikrotransakce komukoliv, bez kontroly věku či povolení. Od roku 2012 pak společnost platby chránila alespoň heslem. Jeho zadání však na půl hodiny odstranilo veškeré kontrolní mechanismy a v této době tak děti mohly opět neomezeně zadávat transakce vázané na kreditní karty svých rodičů. Veškeré takové platby byly navíc neautorizované.

Na tyto praktiky si stěžovali mnozí rodiče, jejichž potomci v hrách, často inzerovaných jako free-to-play čili zdarma, prováděli nákupy za stovky dolarů. Někteří z nich navíc prohlašovali, že si jejich potomci ani vůbec nevšimli, že by za nákup měli platit skutečnými penězi. Podle pracovníků Google Store tvořily„family fraud“ či „friendly fraud“, jak se v jejich dokumentaci tato problematika nazývala, drtivou většinu všech stížností, jež muselo zákaznické centrum vyřizovat.

Na základě verdiktu Federal Trade Commission musí nyní Google vrátit peníze všem zákazníkům, kterým byla z účtu odčerpána hotovost na základě neautorizované transakce. Ve výsledku se jedná o celkovou částku minimálně 19 milionu dolarů. Dále pak musí Google upravit své obchodní podmínky. Transakce budou v základním nastavení zakázané, uživatel je bude muset nejprve sám povolit. Google pak má povinnost uživatele do patnácti dnů upozornit na všechny jím provedené platby a vyžádat si jejich autorizaci.

Problém finančních transakcí uzavřených dětmi a mladistvými je velmi častý a závažný po celém světě. I účet za hru, která je zdánlivě zdarma, se může vyšplhat velmi vysoko. Svědčí o tom mnoho případů z USA či velké Británie. Tam děti, hrající hry, jako je například oblíbené Farmville, několikrát mikrotransakcemi způsobily dluhy ve výši tisíců dolarů či liber.

Na hry typu „casual“ či „free-to-play“, které ve skutečnosti požadují za určitý typ obsahu peníze, se množí stížnosti. Jejich výrobci a provozovatelé byli několikrát vyšetřování pro klamavou reklamu a nekalé obchodní praktiky, stejně tak i pro nedostatečně poskytovanou ochranu před takovými transakcemi.
 

Související články