poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hračky na českém trhu – neoznačené a bez návodu

2.10.2014

Na českém trhu je stále mnoho hraček pro nejmenší, u kterých schází zásadní údaje, jako je certifikát o shodě s bezpečnostními předpisy, věková kategorie, pro niž je hračka určena, či návod v českém jazyce. Ukázaly to kontroly České obchodní inspekce (ČOI) ve druhém čtvrtletí roku 2014.

Na základě kontrol ČOI nařídila stažení z prodeje u 1343 hraček a uložila pokuty v celkové výši téměř jednoho milionu korun. Pochybení nejčastěji spočívala v chybějícím či nedostatečném označení jednotlivých výrobků, chyběly české návody či piktogram s varováním „nevhodné pro děti do tří let“. Často chyběl i údaj o výrobci či dovozci hračky.

Celkově proběhlo 397 kontrol, v hračkářstvích i v obchodech se smíšeným zbožím, z toho bylo porušení předpisů zaznamenáno v 249 případech. Nejlépe dopadly prodejny v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde nebylo v pořádku zboží u 41 % prodejců. Nejvíce porušení naopak ČOI zaznamenala v Plzeňském a Karlovarském kraji. Z 95 kontrolovaných provozoven obstálo jen 25, zákon tedy porušovalo 73 % prodejců.

Na základě podnětů spotřebitelů se inspekce zaměřila i na testování nebezpečnosti jednotlivých výrobků. Zatím nařídila stažení jednoho z výrobků, dřevěné stavebnice Wooden Toys. Ta obsahovala příliš malé součásti, které by dítě mohlo vdechnout, a chyběla na ní informace o nevhodnosti pro děti mladší tří let. Podle ČOI se tedy dá předpokládat, že měla být určena i mladším dětem.

Situace v oblasti označování hraček na českém trhu se z dlouhodobého pohledu nelepší. Dovozci stále zanedbávají svou povinnost uvádět všechny zákonem vyžadované údaje v češtině. Hračkám také často chybí certifikát CE o shodě s evropskými bezpečnostními předpisy. Problém je také v dohledávání samotných neuváděných dovozců hraček, zejména těch ze zemí mimo Evropskou unii.
 

Související články