poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V Hong Kongu vypukl skandál s odpadním olejem

6.10.2014

Potravinové skandály se vyskytují i v Asii. Úřady v Hong Kongu nařídily stažení velkého množství potravinářských výrobků a zakázaly jejich další dovoz. Může za to skandál s prodejem odpadního oleje.

Hong Kong zakázal import a nařídil stáhnout z prodeje veškerý tuk a sádlo pocházející z Taiwanu poté, co se zjistilo, že jeden z distributorů na trh uvedl várku, která obsahovala tzv. odpadní olej. Jedná se o velký zásah, z Taiwanu pocházelo například 70 % tuku používaného v pekárenském průmyslu.

Potravinářskou aféru spustilo na začátku září zjištění, že jedlý olej od taiwanského výrobce Chang Guann obsahuje stopy po krmení pro hospodářská zvířata a vzniklo podezření, že se jedná o tzv. odpadní olej. To se potvrdilo a nekvalitní olej byl odhalen ještě ve více než tisíci dalších potravinářských výrobků Chang Guann i jiných společností, které od něj odebíraly zboží.

Nekvalitní olej nevyrobila přímo společnost Chang Guann. Podle vyjádření jejího tiskového mluvčího ho pouze koupila od malovýrobce z jihu Taiwanu. Tento obchod navíc provedla v dobré víře a za cenu, která se příliš nelišila od průměrné.

Problémy s „odpadním olejem“ se v jihovýchodní Asii vyskytují poměrně často. Jedná se o olej, který vzniká ze zbytků při masné výrobě či dokonce z již použitého tuku na smažení. Takový olej se pouze čistí jednoduchým převařením a filtrací. I tak je stále nevhodný k požití, nepoctiví výrobci a prodejci ho však používají, aby ušetřili na nákladech. Poprvé se objevil v osmdesátých letech na Taiwanu, dnes jsou potíže s odpadním olejem rozšířené i v Japonsku a Číně.
 

Související články