poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Red Bull křídla nedává

8.10.2014

Na začátku října prohrál výrobce energetických nápojů Red Bull v USA soud, který se týkal klamavé reklamy a nepravdivých tvrzení v ní obsažených. Známý slogan o křídlech byl označen jako klamavý, jelikož mate spotřebitele a budí mylný dojem o povzbujících vlastnostech nápoje.

Žalující, spotřebitel Benjamin Careathers, se podle serveru Consumerist.com ve své žalobě soustředil na slogan, který slibuje, že Red Bull dává křídla. Jádro sporu však neleželo v křídlech samotných, ale v tvrzení, že Red Bull konzumenta povzbudí více než šálek kávy. Prokázalo se však, že množství kofeinu obsažené v jedné plechovce tohoto energetického nápoje je o více než polovinu nižší než ve stejně velkém hrníčku kávy. Careathersovi vadilo i marketingové spojení Red Bullu se špičkovými atlety, které by mělo vzbuzovat mylný dojem o povzbudivých účincích tohoto energetického nápoje.

Red Bull se rozhodl spor vyřešit mimosoudním vypořádáním – každému kdo prokáže, že za posledních dvanáct let v USA zakoupil jeho energetický nápoj, se rozhodl nabídnout deset dolarů v hotovosti nebo dvě plechovky zdarma.

V USA jsou dobře známé i jiné spory o nadsázku v reklamě. Například pod vlivem reklamy, která humorným tónem nabízela stíhačku Harrier za 700 000 bodů na spodní části víčka Pepsi Coly, se jistý John Leonard rozhodl nakoupit potřebné množství bodů a společnost následně zažaloval za to, že mu vojenské letadlo nedodala. Soud však v tomto případě uznal, že nadsázka v reklamě je srozumitelná a zřejmá, nejednalo se o vážně míněnou nabídku a Leonardův požadavek zamítl.

Zcela bez soudu se pak obešel případ z padesátých let, kdy společnost Burma Shave vyrábějící pěnu na holení, nabízela výlet na Mars za devět set prázdných sklenic od jejího výrobku. Jeden ze zákazníků se oproti očekávání rozhodl výzvu přijmout.  Nashromáždil ono obrovské množství a následně se přes inzerci v novinách domáhal své výhry se stejnou nadsázkou, s jakou byla vedena původní kampaň. Nejprve byl sice představiteli Burma Shave varován, že lístek na Mars je pouze jednosměrný, obě strany však později dospěly k smírnému řešení. Tím byla dovolená v západoněmeckém městě Moers, jehož jméno má několik variant výslovnosti a jedna z nich zní „Mars“.
 

Související články