poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přání k narozeninám nebo reklama?

13.10.2014

Odesilatelé reklamy jsou čím dál vynalézavější. Nejen že dnešní reklama je čím dál adresnější a personalizovanější, obchodníci si také dávají záležet na tom, aby ji zákazníci přečetli.

Že obchodník zasílá reklamní sdělení v obálce či že se ho snaží vydávat za obvyklé psaní, není až tak vzácné a patří to mezi běžné marketingové praktiky . Americká společnost DirecTV ovšem tyto mimikry posunula ještě o úroveň výše. Svědčí o tom případ z Kalifornie.

Obálky, které obdrželi tamní spotřebitelé, totiž byly ručně nadepsané, se zpáteční adresou na ozdobném štítku a samotný reklamní leták uvnitř obálky byl zhotovený tak, aby připomínal přání k narozeninám či svatební oznámení. Stále se ovšem jednalo o reklamní nabídku společnosti poskytující satelitní vysílání, vylepšenou pouze o ručně dopsané doporučení „Vyzkoušejte naši nabídku - dokonale se pro vás hodí.“ Uvedená zpáteční adresa pak odkazovala na sídlo společnosti, odesílatelem byl jeden z marketingových ředitelů.

Podle počtu zákaznických stížností je společnost DirecTV nechvalně proslulá zasíláním nevyžádaných nabídek potenciálním i bývalým zákazníkům, s frekvencí zásilek připomínající e-mailový spam. Adresné zásilky, které vypadají jako přání, jsou u ní ovšem novinkou.

V České republice také není adresná reklama vzácností, stačí uvést své osobní údaje do soutěže či ankety. Velké společnosti využívaly i formu přání k narozeninám, případně dárkových narozeninových poukazů. Ovšem úrovně adresnosti a personalizace, jakou předvedla DirecTV s ručně nadepsanými obálkami, zatím pravděpodobně nedosáhla žádná z nich.
 

Související články