poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britští šmejdi cílí na lidi s postižením

14.10.2014

Zatímco čeští pořadatelé předváděcích akcí a podomní prodejci jsou spjatí spíše s prodejem hrnců, ohřívacích dek, biolamp či nabídkou "výhodných" paušálů a dodávek energií, ti britští krom jiného prodávají i chodítka či skútry pro lidi s postiženým. Právě na ně se v posledním článku zaměřila britská organizace Which?

Průzkum spotřebitelské organizace Which? ze začátku října prokázal, že každý desátý senior se sníženou pohyblivostí si pomůcky jako chodítko, polohovatelné křeslo či elektrickou tříkolku zakoupil od podomního prodejce. Při nákupu britští senioři navíc nijak neporovnávali cenu či vlastnosti jednotlivých výrobků, spokojili se pouze s informacemi od prodejce.

S podomním prodejem jsou v Británii spojeny podobné problémy jako u nás. Agresivní obchodní praktiky prodejců, kteří seniory klamou o nepostradatelnosti jimi prodávané zdravotní pomůcky, těžko vymahatelná záruka či odstoupení od smlouvy a samozřejmě nevýhodné ceny. Stejně jako se čeští šmejdi často vydávali za pracovníky energetických společností, ti britští zase tvrdili, že je posílá městská rada. Senioři se pak nemohou prodejců zbavit, dokud nepodlehnou a nepodepíší nevýhodnou smlouvu o koupi.

Uzavřená smlouva naštěstí není nezrušitelná. Od prvního října tohoto roku v Británii platí prodloužená tříměsíční lhůta pro odstoupení od smlouvy, pokud postižený prokáže, že byl k její koupi nucen agresivními obchodními praktikami, případně že mu prodejce lhal o produktu či o jeho vlastnostech. Prodejce by poté měl zákazníkovi vrátit buď plnou částku, nebo případně takovou, která odpovídá opotřebení výrobku.
 

Související články