poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bitcoin stále láká podvodníky

15.10.2014

Bitcoin, decentralizovaná virtuální měna, má v krátké době další velké potíže. Po krachu bitcoinové centrální burzy Mt. Gox řeší Federal Trade Comission případ společnosti Butterfly Labs, která slibovala výkonné vybavení na těžbu virtuální měny. To však zákazníkům dodala až s dvouletým zpožděním. Dalším významným případem z poslední doby je krach fondu Bitcoin Savings & Trust.

Butterfly Labs (BTL) byla společností, která se zaměřovala na prodej speciálního počítačového vybavení na těžbu bitcoinů. Mělo se jednat o nový revoluční hardware, optimalizovaný právě pro tento účel. Zájem o něj byl velký. Jeho prodej BTL spustila v říjnu 2012. Mnozí ze zájemců zaplatili předem tisíce dolarů, projekt však nabral velké zpoždění. První zákazníci se tak počítačů dočkali až na začátku letošního září. V tu chvíli však již byla „revoluční“ technologie těžby bitcoinů zastaralá. Zákazníci tak zaplatili horentní částky za bezcenné přístroje.

Majitelé společnosti Nasser Ghouleiri a Sonny Vlesides do poslední chvíle slibovali včasné dodávky ultra-výkonných počítačů, před letošním zářím však jejich sklad opustilo pouze několik málo modelů určených pro recenzenty. Mezi příznivci bitcoinu se spekuluje i o tom, zda projekt Butterfly Labs nebyl od začátku zamýšlen jako podvod. Nasvědčovala by tomu historie Vleisidese, dříve odsouzeného za provozování podvodné loterie, na jejímž konci zůstala škoda ve výši 18 milionu dolarů.

Výpisy z účtů Ghouleirho, Vleisidese a další manažerky BTL Nancy Drakeové prokazují, že peníze za hardware použili k soukromým účelům – k nákupu zbraní či platbám, kosmetiku a sauny. Množí se také stížnosti od nespokojených zákazníků, kterým BTL zamítla refundaci produktu či alespoň slevu za prodlení. BTL přitom slibovala doživotní záruku navrácení peněz, pokud by přístroje neodpovídaly požadavkům zákazníků.
Nedávno také zkrachoval další bitcoinový fond, americký Bitcoin Savings & Trust (BTCST), vedený Trandonem Shaversem. Ten sliboval svým investorům sedmiprocentní zhodnocení jejich vkladu každý týden. Ve skutečnosti se jednalo o takzvané Ponziho schéma, kdy Shavers starší investory vyplácel penězi nových a do jiných transakcí se nepouštěl. Ze svých klientů takto vylákal 700 000 bitcoinů, v přepočtu tedy asi pět a půl miliardy korun.

U soudu se Shavers hájil tím, že jelikož se v případě bitcoinu nejedná o uznávanou měnu, nenaplňuje jeho jednání podstatu trestného činu zpronevěry a provozování Ponziho schématu. To však soud odmítl a bitcoin uznal za právoplatnou měnu. V tomto případě se jedná o precedens, kdy byl v USA bitcoin státním orgánem poprvé uznán jako zákonné platidlo.

Bitcoin je virtuální měnou bez centrální banky, čistě anonymní a ničím nekrytou. Její hodnotu určuje pouze poptávka. Uživatelé ji mohou získat tzv. těžením, když svůj počítač zapojí do sítě, která provádí bitcoinové transakce, a zapůjčí jí tak svůj výpočetní výkon. Každých deset minut se do sítě uvolňuje nový bitcoinový blok, který slouží jako odměna těžařům za poskytnutí své techniky. Kromě náhody o jeho majiteli rozhoduje také výkon jeho počítače. Pravděpodobnost získání bloku je však při milionech těžařů s výkonnými stroji nízká. Odhaduje se, že každý těžař s průměrným vybavením při současném využití sítě narazí na jeden blok za pět let.
 

Související články