poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Elektroměry komplikují přechod ke konkurenci

27.9.2014

Britská spotřebitelská organizace Which? v září spustila kampaň Which Switch, tentokrát za spravedlivé ceny energií a zjednodušení jejich výpočtu. Další problém, který si klade za cíl vyřešit, je s elektroměry. Někteří poskytovatelé energií totiž odmítají přijímat zákazníky s měřícím zařízením od konkurence.

Průzkum, který Which? provedla v polovině září mluví jasně. Poskytovatelům energií důvěřuje jen pětina dotázaných. Většina také označuje účet za energie a teplo za ten, kterého se nejvíce obávají. Výpočet celkové ceny za energii je podle zákazníků příliš komplikovaný a chybí také jednoduchý způsob, jak ceny jednotlivých provozovatelů porovnat.

Jednoduché srovnání cen komplikují i elektroměry. V Británii jsou totiž často nastavené pouze pro výpočet cen jednoho určitého poskytovatele či dokonce fungují pouze s určitým tarifem. Někteří poskytovatelé tak zákazníky s tímto měřícím zařízením rovnou odmítají, jiní je přijímají pouze pod podmínkou platby za nový elektroměr.

Spotřebitelská organizace proto přišla na jednoduchý způsob řešení. Anglický energetický regulační úřad Ofgem by měl stanovovat „price to beat“, doporučenou maximální cenu za energie, která bude obsahovat všechny poplatky. S touto cenou by měly být srovnávány ceny nabízené poskytovateli energie a měla by sloužit jako ukazatel limitu ceny, při níž je elektřina prodávána za cenu výhodnou pro zákazníky i poskytovatele. Stanovena by měla být pružně a s ohledem na situaci na trhu.

Výpočet celkové ceny by měl také být zjednodušen. Měl by sestávat hlavně z měrné jednotky elektřiny a ceny za ní, poplatky by měly být započteny již do ceny za kilowatthodinu. Tím by měla odpadnout i komplikace se speciálními elektroměry.

V České republice lze od smlouvy o dodávkách elektřiny ze zákona odstoupit v případě, že poskytovatel zvýší ceny či jinak změní podmínky smluv. Pokud zákazníka na změnu podmínek či zvýšení cen a s tím spojené právo od smlouvy bez jakékoli sankce odstoupit upozorní nejpozději 30 dní před účinností chystané změny, může zákazník od smlouvy odstoupit nejpozději desátý den před účinností změn či zdražení. Pokud poskytovatel zákazníka včas a správně neinformuje, má zákazník stejné právo na odstoupení bez sankce, a to celé tři měsíce od účinnosti změny podmínek či zvýšení ceny.

Související články