poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Gratulujeme, nevyhráli jste

23.10.2014

Federal Trade Comission zastavila v USA činnost provozovateli podvodných e-mailových loterií, které slibovaly milionové výhry. Z poškozených po celém světě vylákal Liam O. Moran téměř 11 milionů dolarů. Stejnou sumu čítá i pokuta, jež mu byla udělena.

Jedná se o jeden z nejstarších podvodů na internetu. Z neznámé adresy vám přijde e-mail, který tvrdí, že jste vyhráli miliony. Abyste si mohli výhru převzít, stačí jen drobnost – zaplatit daň či poplatek za převod. Samozřejmě, že výhru nikdy neobdržíte a žádná taková loterie nikdy neexistovala.

Moranovy loterie fungovaly na stejném principu. Za převod milionové „výhry“ musel poškozený zaplatit 20 až 30 dolarů. Poté se mu však již nikdo neozval a šek s výhrou samozřejmě nedorazil. Poškození nejsou jen z USA, Moran podvedl i občany Velké Británie, Kanady či Japonska. Většinou se jednalo o seniory ve věku nad šedesát pět let.

FTC Moranovi zakázala provozování jakýchkoliv loterií a udělila mu pokutu ve výši 11 milionů dolarů. Tato částka reprezentuje odhad škody, jíž Moranovy podvodné loterie způsobily poškozeným.

Podvodné loterie se ale, jak na svých stránkách uvádí FTC, nešíří jen e-mailem. Častá je i forma nevyžádané pošty a množí se i případy, kdy podvodníci kontaktují údajného výherce po telefonu. Nejčastěji cílí na seniory a osoby v těžké životní situaci, „poplatky“ za převod výhry jdou často do stovek či tisíců dolarů.

FTC varuje – pokud vás někdo kontaktuje s tím, že jste vyhráli v loterii, o níž jste nikdy neslyšeli, s největší pravděpodobností se jedná o podvod. Pokud byste vyhráli ve skutečné loterii, je také jisté, že její provozovatel by po vás nevyžadoval žádné poplatky a daně, ty u skutečných výher bývají stržené rovnou z vyhrané částky. Na takovéto nevyžádané nabídky je tak nejlepší neodpovídat, případně tyto pokusy o podvod nahlásit policii.
 

Související články