poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dvouprvková autorizace brání krádežím dat

25.10.2014

V poslední době se nejen v USA množí skandály, kdy hackeři získali hesla či jiné přístupové údaje k online službám. Poslední z napadených, Dropbox, a s ním i spotřebitelská organizace Consumers Reports doporučují, aby uživatelé pro větší bezpečí využívali dvouprvkovou autorizaci.

S dvouprvkovou autorizací se český spotřebitel nejčastěji setkává, když vybírá peníze z bankomatu. Vložení karty (fyzického prvku) je jen jedním krokem. Aby se dostal ke svému účtu, musí ještě zadat PIN. Dvouprvková autorizace ovšem nemusí mít jen takovouto podobu, často se objevuje ještě autorizace přístupu přes mobilní telefon, například u internetového bankovnictví. V poslední době je také na vzestupu biometrická autorizace, například otiskem prstu.

Dvouprvková autorizace výrazně zvyšuje bezpečí uživatelova účtu – i pokud hacker získá jeho heslo, stále potřebuje ještě druhý „fyzický“ prvek, aby se k uživatelovu obsahu dostal. To jakýkoliv neautorizovaný průnik k datům znesnadňuje.

Consumers Reports však dodává, že ani dvouprvková autorizace není samospasná. Doporučuje proto, aby uživatelé nepoužívali stejné heslo pro více stránek a aby hesla bylo dostatečně obtížná a těžko prolomitelná. Konkrétně doporučuje složitější kombinaci písmen, čísel a znaků, která by však měla být zapamatovatelná, vhodné je také použití více slov, oddělených mezerou či interpunkcí.
 

Související články