poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Předplacená karta není kreditka

5.10.2014

Na italském internetu se koncem září objevila reklama na novou platební kartu, která má být zadarmo. Měla by zastat funkci kreditky s tím rozdílem, že po žadateli se nevyžaduje doklad o příjmu. Jak ale upozornila italská spotřebitelská organizace Altroconsumo, tato reklama klame.

Nabízený produkt, ViaBuy Mastercard banky English PPro Financial, funguje jako předplacená karta. K jejímu vydání opravdu není třeba, aby banka znala finanční situaci žadatele. To má však jednoduchý důvod. S přeplacenou kartou může zákazník disponovat pouze peněžními prostředky, které si na ní vložil. Nejedná se o kreditní kartu, banka mu neposkytuje žádný úvěr. Reklama také říká, že k použití této karty není třeba mít bankovní účet. To by teoreticky pravda byla, avšak na takovouto kartu se peníze dají vložit pouze převodem.

Obchodní podmínky použití karty jsou také nevýhodné a nesrozumitelné. Na svých stránkách je English PPro Financial, věrná svému názvu, nabízí pouze v angličtině. Zákazník také obdrží kartu zdarma, ta se však aktivuje až při zaslání 90 euro, z nichž banka okamžitě strhává 87 jako poplatek za služby na tři roky. Právě na tuto dobu se zákazník bance upisuje, obchodní podmínky umožňují ukončit smlouvu až v posledních čtrnácti dnech posledního roku.

V rozporu s výše napsaným prezentuje reklama kartu jako zcela bezplatnou a bez závazků. Nejedná se ani o kartu kreditní či debetní. Jediné, v čem reklama nelhala, je její využití při platbách přes internet. Poskytovatel karty navíc zanedbává svou zákonnou povinnost poskytnout veškeré nutné informace v úředním jazyce země.

Altroconsumo provedla srovnání přeplacených karet, v němž ViaBuy skončila na posledním místě. Posuzovanými kritérii byla výše poplatků a výhodnost celkové nabídky.
 

Související články