poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Proč se nenechat opít oceněním

28.10.2014

Velké společnosti se rády chlubí oceněními a trofejemi ze soutěží. Jak ale před časem napsal americký server Consumerist, většina takových ocenění nic neznamená.

Jako konkrétní případ si Consumerist vzal operátora T-Mobile. Ten mezi lety 2011 a 2013 získal 47 různých ocenění.. V té samé době ale podle Consumeristu bylo na T-Mobile nejvíce stížností od zákazníků a operátor od spotřebitelů i úřadů získával nízká hodnocení. Tým výzkumníků z Amherstské university v Massachusets (UMass) vydal studii, která dosvědčuje, že drtivá většina ocenění má malou nebo téměř žádnou výpovědní hodnotu.

První otázkou u ocenění, kterými se společnosti holedbají, je kdo je organizuje či sponzoruje a zda je takové ocenění opravdu nezávislé. V Česku je například těžké se vyznat v degustačních soutěžích piva, když mnohé z nich pořádá sám konkrétní pivovar. V USA výzkumníci zjistili, že mnohé z agentur vyhlašujících „soutěže“ pro podnikatele zároveň působí v oblasti poradenství a zúčastněné společnosti, včetně T-Mobilu, bývají jejich zákazníky. Jedná se tak o jasný případ střetu zájmů.

Záleží také na tom, jaká kritéria se hodnotí. Mnoho ze zkoumaných soutěží bylo značně neprůhledných, případně sběr dat byl celkově pochybný a nereprezentativní. Tak tomu například bylo u ocenění pro nejlepšího zaměstnavatele, které bylo uděleno na základě výsledků ankety prováděné mezi jednotlivými zaměstnanci. Nejen, že v případě T-Mobilu otazníky vyplnil jen malý nereprezentativní vzorek zaměstnanců, problém byl i v jejich distribuci. Tu měl na starosti sám operátor. Výzkumníci z UMass i server Consumerist proto soudí, že získané výsledky nemohly být přesné, protože zaměstnanec může mít obavy vyplnit negativní hodnocení v dotazníku, který dostal přímo od zaměstnavatele

Otevírá se i otázka, kdo společnost na ocenění nominoval. Autoři výzkumu došli k závěru, že na většinu ocenění se T-Mobile nominoval sám. Jak píše Consumerist, na takovéto praktice není samo o sobě nic špatného, na podobném principu fungují například i filmové Oscary. V kombinaci s výše zmíněnými problémy se však podle článku jedná o další důvod, proč takovým oceněním věřit méně.

Výzkum UMass zjistil, že problém je i u některých jinak respektovaných ocenění. Například dvě ceny, které T-Mobile získal – společnost otevřená LGBT a doporučený zaměstnavatel armádních vysloužilců - jsou všeobecně uznávaná ocenění organizovaná nezávislými subjekty, ale i u nich je problém v neprůhlednosti jednotlivých kritérií, za něž se cena udílí.
 

Související články