poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozlacené není zlaté, 50 000 stejných kusů není rarita

27.10.2014

Němečtí spotřebitelé se v polovině října tohoto roku setkali se zdánlivě výhodnou nabídkou. Společnost Tchibo svým zákazníkům nabízí dárkovou sadu mincí, kterou prezentuje jako výhodnou investici - vzácné mince z ryzího zlata. Mince jsou však ražené ve velkém nákladu a jsou pouze pozlacené.

Jedná se o sadu tří mincí v hodnotě 9,90 euro, která je vydána k pětadvacátému výročí pádu Berlínské zdi. Jedna z nich přestavuje východoněmeckou marku, druhá marku z devadesátých let a třetí německé euro. Pozlacené jsou čtyřiadvacetikarátovým zlatem. Ačkoli je také společnost Tchibo prezentuje jako unikátní a dokonce limituje objednávky na jednu sadu pro domácnost, vyraženy byly v nákladu padesáti tisíc sad.

Ačkoli mince vypadají jako dřívější či současná měna, nejsou legálním platidlem, pouze soukromou ražbou. Sběratelé před jejich nákupem varují – padesátitisícový náklad je u mincí obrovský, navíc obsah zlata je zcela zanedbatelný. Případný investor tak nemůže počítat ani s tím, že by se mince zhodnotily podle obsahu cenného kovu. Pozlacené mince vyražené ve velkém nákladu jsou použitelné pouze jako upomínkové předměty.

I čeští spotřebitelé se mohou setkat s nabídkou zdánlivě vzácných sběratelských mincí. Obchodník často pro vzbuzení dojmu, že se jednalo o výjimečnou nabídku, také limituje odběr na jednu osobu či domácnost, nebo limituje nabídku časem. Objednané mince však většinou bývají, pouze pozlacené či postříbřené a vyražené jako soukromá ražba ve velkém množství a nízké kvalitě.

Zásilkový prodej mincí a medailí také bývá často spojený s problémem nevyžádaných zásilek či sběratelského servisu, kdy se zákazník nevědomky upíše k odběru zboží. V roce 2011 také Česká národní banka řešila případ soukromě vyražené mince či medaile s podobiznou Františka Palackého. Na jejím líci byla neoprávněně vyražena hodnota, čímž vzbuzovala dojem, že se jedná o legální platidlo. Legální platidla s vyraženou hodnotou však smí vydávat pouze ČNB.
 

Související články