poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Outlet nemusí znamenat výprodej

30.10.2014

Outlety dříve sloužily především k výprodeji přebytků z minulých let, případně k prodeji nestandartního zboží. To se však změnilo, jak nedávno upozornily servery Consumerist a Racked. Dnes se v outletech setkáme spíše s oblečením nižší kvality vyráběným přímo pro tento druh prodeje.

Stejný střih, stejný styl, ale na dotek jiná látka a nevzhledné švy. S takovým oblečením se setkávají zákazníci v amerických oděvních outletech. Ty se tak z obchodů s přebytky změnily v obchody s oblečením nižší jakosti vyráběným speciálně pro prodej v outletech.

Některé řetězce, jako například GAP, přestaly v outletech přebytky prodávat úplně, u jiných se stále dá nakoupit neprodané starší zboží, ovšem smíšené se zbožím nižší kvality. Server Racked radí, že dobrým systémem, jak se v nabídce vyznat, je vyhýbat se sezónnímu zboží, které bývátéměř jistě vyrobeno přímo pro prodej v outletu. Partiové a nestandardní zboží či to z minulého roku se podle serveru Consumerist dá naopak poznat podle přeškrtnuté, odtržené či přestřižené visačky.

Někteří výrobci, jako například Banana Republic, rozlišují zboží, vyrobené pro outlet ve značení na visačce. Jiní pak nabízejí levnější a méně kvalitní zboží pod jinou značkou. Právě Banana Republic nebo například GAP se prodejem zboží nižší kvality netají. Větší problém bývá s těmi, v nichž jsou k dostání jak přebytky, tak speciální outletové zboží, aniž by byly patřičně rozlišené. V USA se podle Racked jedná konkrétně o značky Nordstrom, Saks Fith Avenue či Bloomingdale’s.

Racked upozorňuje, že ačkoli na prodeji zboží nižší kvality není nic špatného, zákazník na něj není dostatečně upozorněn. Často nakupuje pod dojmem, že výhodně zakoupil kvalitní zboží ze zásob přebytků. Alespoň žádný ze zákazníků oslovených tímto serverem nevěděl, že v obchodech je k dostání zboží nižší kvality. Takovou nabídkou se většinou cítili podvedeni.
 

Související články