poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Podvodné cestovatelské kluby exkluzivní zájezd nezprostředkují

17.10.2014

V USA se množí případy podvodných „klubů cestovatelů“, které nabízejí slevy na zájezdy či dokonce letenky zdarma. Jejich nabídky však bývají klamavé a pro zákazníka nevýhodné. Na jejich aktivitu upozorňuje Consumer Reports.

„Travel clubs“ či cestovatelské kluby pobyty většinou nabízejí v letácích či nevyžádaných e-mailech a zaštiťují se spoluprací s předními aerolinkami. Obvykle také slibují exkluzivní zájezdy za výhodné ceny, které by neměly být dostupné u cestovních kanceláří ani nikoho jiného. Pravda je ovšem taková, že za přijetí do klubu a roční poplatky zákazník zaplatí řádově tisíce dolarů a předražené jsou pak i samotné zájezdy. Ty navíc ani nejsou luxusní či exkluzivní, cestovatelské kluby pouze většinou přeprodávají běžné zájezdy cestovních kanceláří. Obchodní partnerství nemívají uzavřené ani s leteckými společnostmi.

Soudy s podvodnými cestovatelskými kluby jsou v USA velmi časté, Consumer Reports informuje jen za letošní léto o čtyřech soudních řízeních. Konkrétně se jednalo o denverský Sea to Ski Vacations, chicagský Global Vacation Discovery Club, Crown Travel Services z New Jersey a Going Places Travel Corporation z Wisconsinu.

Všechny čtyři společnosti spojovala nabídka drahých zájezdů inzerovaných jako exkluzivní, vysoké členské poplatky a klamavá reklama, šířená nevyžádanou poštou, jak klasickou tak elektronickou. Žádná z nich však nedostála svým slibům, zprostředkování výhodné a luxusní dovolené se nekonalo.

Bratři Parisové, kteří provozovali cestovatelský klub v New Jersey, navíc čelí obvinění z podvodu a zpronevěry, protože většinu plateb používali pro soukromé účely. Zájezdy pak vždy platili z peněz zákazníků, kteří měli pobyt objednaný na pozdější termín.

Ve všech čtyřech případech byli provozovatelé klubů cestovatelů odsouzeni i za klamavou reklamu, verdiktem místního soudu jim pak bylo zakázáno další provozování podnikatelské činnosti v cestování a uložena vysoká pokuta.

Consumer Reports spotřebitelům radí, aby se nenechali zlákat lákavými avšak vágně psanými letáky takových klubů, ani podezřelými slevami, které si provozovatelé vynahrazují na poplatcích.
 

Související články