poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nechte se sledovat, dostanete slevu

4.11.2014

Nizozemské pojišťovny poskytující pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla (tzv. povinné ručení) spustily novou kontroverzní akci. Nabízejí motoristům slevu na povinném ručení, pokud si do automobilu nainstalují aplikaci, která pojišťovně umožňuje sledovat, jak jezdí.

Nizozemské pojišťovny přišly s novým benefitem pro řidiče. Rozhodly se poskytovat slevu deset až třicet pět procent na povinném ručením těm, kteří jezdí bezpečně. Nabídka má však jeden háček – je podmíněná instalací „špehovací“ aplikace, která sleduje řidičův styl jízdy. Právě na základě vyhodnocení dat za aplikace bude sleva poskytována.

Nabízí se tak podobná otázka jakonapříklad u chytrých telefonů či televizí, totiž zda si spotřebitel váží více svého pohodlí, nebo soukromí.? Při sběru podobných citlivých dat je vždy nasnadě se ptát, pro jaký účel budou využita a zda jsou přenášena bezpečně a v šifrovaném formátu.

V případě nizozemských pojišťoven ale spotřebitelská organizace Consumentenbond vznáší další dotazy. Pokud si řidič onu sledovací aplikaci nainstaluje, co všechno to pro něj může znamenat do budoucna? Může mu být pojistné zvýšeno, pokud jezdí ve špičce či zaparkuje auto v nebezpečné čtvrti? Mohou být získaná data použita proti němu?

Consumentenbond pro své čtenáře otevřel k tématu diskuzi, čtenáři a čtenářky zatím takovýto druh slevy odmítají. Vidí v něm především přílišný zásah do soukromí. Upozorňují také na to, že již nyní mohou být leckde sledováni, převážně prostřednictvím chytrých telefonů.
 

Související články