poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Astroturfingová kampaň proti internetové neutralitě

10.10.2014

V amerických ulicích se virálně rozšířila záhadná kampaň Onward Internet, v níž mladí s vizáží umělců umísťují do ulic modré dřevěné krabice, do kterých by kolemjdoucí měli vhazovat návrhy pro budoucnost internetu. Jak se ale podařilo vypátrat, jedná se o kampaň placenou americkou asociací poskytovatelů telekomunikačních služeb a kabelového připojení NCTA.

Lobbistická organizace NCTA je spjatá s velkými poskytovateli připojení, kteří bojují za rozdělení internetu do rychlých a pomalých částí. Postup kampaně Onward Internet je ve všech velkých amerických městech podobný. Skupina mladých umělců, někdy oblečených do „vesmírných“ šatů ve stylu science fiction, umístí na frekventované místo velkou modrou krabici s nápisem „The Internet Suggestion Box“. V překladu tedy „Sem vhazujte svoje nápady pro internet“.

Kampaň má i svůj účet na Twitteru, kam mohou uživatelé zaslat další návrhy. Její vlastní internetové stránky jsou však dost neurčité a neadresné. Jako svůj cíl Onward Internet pouze uvádí, že „Cílem každého by měl být boj za internet, nespoutaný zbytečnými pravidly, tak, aby se mohl svobodně rozvíjet“. „Aktivistům“ není ani možné se dovolat, na uvedeném telefonním čísle se ozývá pouze záznamník.

Aktivistický portál ProPublica však zjistil, že plochy, na něž hnutí umísťuje své krabice, si pro tento účel pronajala lobbistická organizace NCTA. Ta zastupuje zájmy velkých poskytovatelů jako Comcast, Verizon či AT&T, kteří jsou zastánci nové dohody o internetové neutralitě, jež v rozporu se svým názvem umožňuje rozdělení internetu do rychlých a pomalých zón. Dohoda by v praxi znesnadnila uživatelům přístup k obsahu z těch internetových stránek, které si u poskytovatelů nepřiplatily za přeřazení do rychlejší zóny.

NCTA nejprve spojení s kampaní zapírala, po uveřejnění článku na ProPublica se však přiznala k tomu, že kampaň Onward Internet je jejím dílem. Její tiskový mluvčí Brian Deitz prohlásil, že „NCTA se rozhodla sbírat zpětnou vazbu od uživatelů, nejen k otázce internetové neutrality, ale i k ostatním problémům, které uživatele na internetu zajímají. Od kampaně jsme se chtěli distancovat jen proto, aby naše jméno nezkreslovalo její výsledky.“
 

Související články