poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Úklid po německu: odbytý a načerno

11.11.2014

V Německu nadále přetrvávají potíže s úklidovými firmami. Podle posledního srovnání spotřebitelské organizace Stiftung Warentest většina takových společností stále provádí úklid domácností a společných prostor domu nedbale, vyžaduje platbu předem a vzbuzuje podezření, že pracovníky zaměstnává načerno.

Spotřebitelská organizace se na konci října tohoto roku zaměřila na úklidové společnosti. Ty slibovaly rychlý a pečlivý úklid v domácnostech, většinou však splnily pouze první část. Domluvit si návštěvu uklízečů či uklízeček vybavených speciálními čistícími přístroji nebyl žádný problém. Horší to však bylo se samotnou kvalitou úklidu a komunikací s uklízeči.

Ačkoli Stiftung Warentest prováděla srovnání ve spolupráci s pracovním portálem Haushalt-Borse, který má za cíl odstranit z tohoto segmentu trhu práci načerno, obchodní podmínky společností byly v několika případech podezřelé. Společnosti se označovaly pouze za zprostředkovatele služeb a vzdaly se jakékoliv zodpovědnosti za pracovníka úklidu. Některé pak dokonce malým písmem ve smlouvě varovaly, že v případě práce načerno hrozí zákazníkovi zákonný postih. To však Stiftung považuje za mytí si rukou nad případnými potížemi.

Problém byl i v jednotlivých pracovnících. Několikrát se stalo, že jak zprostředkující agentura, tak sám pracovník sdělil pouze své křestní jméno, čímž ztížil svou identifikaci například v případě, že by způsobil nějakou škodu. Daleko větší problém byl však v jazykové bariéře. Velmi často se stávalo, že uklízeči neovládali němčinu a se zákazníkem se ohledně úklidu domlouvali pouze anglicky. To zásadně ztěžovalo komunikaci, pokud se týkala detailů, případně speciálních přání zákazníka.

Úklidové společnosti nepotěšily ani pečlivostí. Stiftung Warentest byl ve výsledku spokojený pouze ve čtyřech případech z celkových patnácti, uklízeči a uklízečky nechávali špínu v rozích či jiných hůře přístupných místech. Pracovníci také často spěchali, Stiftung uvádí i případ ženy, která domluvený dvouhodinový úklid odbyla za hodinu. Přitom ale uklízeči často vyžadovali platbu předem, a nebrali ohled na zákazníkovu spokojenost a kvalitu provedené práce.
 

Související články