poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vyhráli jste, teď nám dejte osobní data

12.11.2014

Švédská vládní agentura pro ochranu spotřebitele Konsumentverket varuje před podvodníky, kteří se po telefonu či e-mailu vydávají za zástupce velkých obchodních řetězců a zákazníkům tvrdí, že vyhráli. Jejich cílem je však jenom vylákat z nich osobní data a souhlas k zasílání reklamních materiálů.

Podvodníci se snaží ze zákazníků či uživatelů internetu vylákat osobní data pod nejrůznějšími záminkami. Ve Švédsku koncem letošního října proběhla vlna případů, kdy se nepoctivci vydávali za zástupce velkých obchodních řetězců Coop a ICA a kontaktovali jejich zákazníky s tím, že vyhráli v soutěži či že postoupili do finále. Aby mohli převzít výhru nebo v soutěži pokračovat, je nutné uvést své osobní údaje a souhlasit s poskytnutím těchto dat třetím stranám.

Zákazníci, kteří obdrželi výzvu e-mailem, zase byli vyzváni k tomu, aby klikli na přiložený odkaz, čímž však ve skutečnosti pouze potvrdili „zájem“ o to, aby jejich data mohla být využívána třetími stranami k zasílání informací, včetně obchodních nabídek. V některých případech pak ještě museli vyplnit přiloženou anketu.

Oba výše zmíněné obchodní řetězce se od těchto e-mailů, volání a SMS distancovali. Zákazníky pak varují, aby nikdy po telefonu či e-mailu nesdělovali své osobní údaje, neklikali na přiložené odkazy a neotevírali přílohy. Odesílatele podvodných zpráv a e-mailů se zatím vypátrat nepodařilo.
 

Související články