poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Američtí exekutoři šikanují seniory

14.11.2014

V USA se množí stížnosti na exekutory. Ti se v poslední době zaměřili na seniory a často se snaží z nich vymáhat dluhy, které se jich netýkají či již dávno byly splaceny. Při jejich vymáhání pak používají nepřiměřený nátlak. Prokazuje to říjnová studie amerického Centra pro ochranu spotřebitele ve finančních záležitostech (CFPB).

CFPB jmenuje hlavně případy, kdy exekutor od seniora vymáhal úhradu i v případě, kdy nic nedlužil. Často se také jednalo o případ shody jmen. Internetový server Consumerist uvádí i případ, kdy vymahači kontaktovali důchodce kvůli dluhu jeho exmanželky, s níž se rozvedl před patnácti lety. Tento dluh však vznikl v době dávno po rozvodu.

Stížnosti seniorů a seniorek exekutoři ignorují a ve vymáhání pokračují, i pokud jsou seznámeni s tím, že vyvíjejí nátlak na nesprávnou osobu. Od seniorů se také často nevybíravě snaží vymáhat dluhy jejich zesnulých příbuzných – prezentují je však jako jejich vlastní dluh a neberou ohled na to, že úhrada měla proběhnout z pozůstalosti.

Častěji než jiná skupina se pak senioři podle CFPB setkávají s nátlakem a výhružkami po telefonu. Ačkoli je to americkými zákony zakázáno, exekutoři jim po telefonu často vyhrožují předvoláním k soudu. Mnozí senioři a seniorky se také setkali s vulgárními nadávkami od vymahačů, případně pohrůžkami násilí.

CFPB pro seniory sestavila stručný návod jak se se situací vypořádat. První rada zní – nenechat exekutory sáhnout na své důchody či sociální dávky. Ty jsou podle amerických zákonů chráněné, na splácení exekuce může být použit pouze zůstatek starší dvou měsíců. Povinnost chránit tyto dávky má pak i banka, v níž jsou uloženy. V případě, že se jedná o neoprávněné vymáhání, by měli senioři nashromáždit co nejvíce důkazů, že se nejedná o jejich dluh. Následně by se neměli bát soudního sporu s vymahatelem neoprávněné exekuce. Pokud se setkají s nepřiměřeným nátlakem či výhrůžkami, měli by takové praktiky nahlásit CFPB.
 

Související články