poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Exotické medy propadly v testu

21.11.2014

Test nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond odhalil problémy s drahými medy. Výrobci často exotické tymiánové, akáciové či manukové medy šidí, na obale pak uvádí klamavé údaje.

Není med jako med. V jiné cenové kategorii se nachází med ze supermarketů, jinde ten přímo od včelaře a ještě vysoko nad nimi jsou exotické medy, které podle údajů na etiketě pocházejí pouze z pylů vzácných a blahodárných rostlin. Jak ale zjistil test nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond (CB), etiketa u drahých exotických medů velmi často klame.

V říjnovém testu medu CB zjistila, že v případě prémiových medů výrobci podváděli v osmi z jedenácti případů. Závažnost porušení byla rozdílná. Například jeden z výrobců, společnost Lagnese, prodával jeden z testovaných medů jako „směs akácie a jarních květů“, jenže med nedosahoval dvacetiprocentního podílu akáciového pylu potřebného k tomu, aby se mohl označovat jako akáciový. Podle CB chtěl výrobce použitím názvu „akácie“ na obale zmást spotřebitele.

Mnohem větší prohřešek byl ale zjištěn v případě medu manuka vyráběného pro řetězec obchodů s bio potravinami a kosmetikou Melvita. Med neobsahoval ani stopové množství manukového pylu, jednalo se pouze o obyčejný květový med. Přitom byl tento med jedním z nejdražších v celém testu. V testu propadly i další dva medy z Melvity, konkrétně tymiánový a akáciový.

Potíže s klamavým označením medu se týkají velké části Evropy, v poslední době byly zaznamenány i v Německu a Rakousku. Tam se nejčastěji falšoval lesní a medovicový med, prodejci za něj vydávali ten květový. Falšovaný či nekvalitní med se často vyskytuje na trhu i v České republice. Na trhu se objevily medy dobarvované, ředěné či znehodnocené špatným skladováním. Průzkum Státní zemědělské a potravinářské inspekce z června zjistil závažná pochybení u osmnácti z celkových třiceti vzorků.
 

Související články