poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britští sousedé proti šmejdům

26.11.2014

První listopadový týden byl ve Velké Británii Národním týdnem spotřebitelů. Vládní agentura Trading Standards v souvislosti s ním spustila kampaň „Dobří sousedé proti nepoctivým obchodníkům“.

Podle průzkumu provedeného spotřebitelskou organizací Which? se 39 % Britů domnívá, že v jejich sousedství žije někdo obzvláště náchylný k tomu stát se obětí nepoctivých obchodníků. Téměř polovina oslovených se pak obává, že lidé nedělají dost proto, aby své zranitelné sousedy a sousedky před nepoctivci ochránili.

Vládní agentura Trading Standards proto v rámci týdne spotřebitelů spustila kampaň „Good Neighbours Against Rogue Traders“ – „Dobří sousedé proti nepoctivým obchodníkům“. Ta si klade za cíl zlepšit vztahy mezi sousedy. Kromě toho širokou veřejnost upozorňuje na problematiku tzv. „šmejdů“ zaměřujících se na spoluobčany, kteří se nejsou schopni účinně bránit jejich nátlaku.

Do kampaně se mohou jednoduše zapojit všichni Britové, kterým záleží na jejich okolí. Agentura Trading Standards nabízí na internetu velké množství materiálů ke sdílení, hlavní část kampaně by však měla probíhat kontaktně. Dobrovolníkům agentura doporučuje uspořádat neformální sousedské setkání spojené s osvětou ohledně nepoctivých obchodníků a řemeslníků. Doporučuje též zorganizovat sousedskou hlídku, která by měla čtvrť chránit před návštěvami nezvaných nepoctivců.

Which? také upozorňuje, čeho by si měli sousedé všímat. Zpozornět by měli, pokud se náhle na pozemku souseda z kategorie potenciálních obětí začnou náhle objevovat řemeslníci, pokud jsou na jeho pozemku či domě zničehonic provedeny nekvalitní úpravy či pokud uvidí souseda ve společnosti obchodníka nápadně často chodit do banky. Podle Which? by se Britové v tomto případě neměli bát „strkat nos do cizích věcí“. Tím že budou aktivní a všímaví, mohou seniorům a jiným ohroženým osobám pomoci, ušetří jim peníze i stres způsobený nátlakem „šmejdů“.
 

Související články