poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Podvodníci na Slovensku slibovali výhru, místo toho posílali drahé SMS

27.11.2014

Podvodníci slibovali slovenským spotřebitelům až 850 euro za vyplnění dotazníku, ve skutečnosti je však nutili přihlásit se k odběru drahých prémiových SMS. O případu informovala Slovenská obchodní inspekce (SOI).

Na Slovensku se na podzim rozmnožily podvody po internetu. Uživatelé byli vyzváni k vyplnění jednoduchého dotazníku o svých spotřebitelských preferencích. Nabídka byla lákavá, vylosovaní výherci mohli vyhrát až 850 euro. Vyplnění dotazníku a zařazení do soutěže měli však Slováci do minuty a půl potvrdit zasláním prémiové SMS. Tím se přihlásili k odběru vysoce zpoplatněných vědomostních testů po SMS. K žádnému slosování navíc nedošlo.

Podvodníci se devadesátisekundovým limitem pro potvrzení „účasti v soutěži“ snažili dostat spotřebitele do časového presu. O tom, že se jedná o objednávku vysoce zpoplatněného testu na dobu neurčitou, poskytovatelé, izraelské společnosti Cellon a M.E. Media Market, informovaly pouze drobným písmem a navíc během vyplňování testu. Na objednávkové obrazovce obchodní podmínky zcela chyběly.

Společnosti Cellon a M.E. Media Market svoji činnost vykonávají z území mimo Evropskou unii, SOI proti nim tak nemohla efektivně zasáhnout. Slovenský subjekt, který zajišťuje platební bránu a telefonickou podporu, pak za své izraelské partnery nenese odpovědnost. SOI tak alespoň pro všechny spotřebitele vydává varování
 

Související články