poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Gelové kapsle dětem do rukou nepatří

27.11.2014

Pestrobarevné gelové kapsle na praní představují pro děti nebezpečné lákadlo. V USA se s nimi mezi lety 2012 a 2013 přiotrávilo 17 000 dětí, hlášena jsou i dvě úmrtí. V Evropské unii spotřebitelská organizace BEUC plánuje spustit kampaň, která si dává za cíl otravám kapslemi předcházet.

Gelové prací kapsle se poprvé na trhu objevily již v šedesátých letech, popularitu však podle New York Times mezi evropskými i americkými spotřebiteli získaly až v posledních deseti letech.

Na americkém trhu s pracími prostředky mají kapsle přibližně pětiprocentní podíl. Tomu však neodpovídá počet otrav dětí, mezi lety 2012 a 2013 se jich jen v USA stalo více než sedmnáct tisíc. Dvě z nich pak skončily úmrtím dítěte.

Barevné kapsle v lákavě tvarovaných obalech dětem připomínají sladké bonbony, těm mladším také kousací hračky. Obaly jednotlivých kapslí jsou navíc pouze velmi tenké folie, které se rozpouštějí při styku s tekutinou. Dětem tak v případě, že se ke kapslím dostanou, hrozí otrava či poleptání.

Podle výzkumu, který nechal provést výrobce Procter&Gamble a který ve svém článku cituje americký spotřebitelský magazín Consumer Reports, se devět z deseti dětí, které se přiotrávily, dostaly ke kapslím samy, ať již kvůli nedbalosti rodičů, či jen snadnému otvírání krabice. Americké spotřebitelské organizace proto rodiče varují, aby prací kapsle uchovávali mimo dosah dětí.

Obaly už od počátku prodeje prošly velkým množstvím změn. Již více než před rokem prodejci v USA přestali prodávat průhledná pro děti lákavá balení, víčka plastových obalů jsou nyní také opatřena různými druhy pojistek. Změnily se i samotné kapsle – z trhu mizí ty pestrobarevné, tvarem připomínající cukrovinky, nahrazují je vhodnější jednoduché a jednobarevné kapsle.

Kampaň za bezpečnější gelové kapsle na praní se chystá i v Evropě. Stejně jako v USA by z balení měly zmizet průhledné prvky. Naopak přibýt by měly bezpečnostní prvky a varování včetně piktogramu „uchovávejte mimo dosah dětí“. Pod názvem „Keep caps from kids“ tuto kampaň spouští AISE, Evropská asociace výrobců mýdel a čisticích prostředků. Do kampaně se sdílením materiálů a videí na svých stránkách zapojili velcí výrobci, v roce 2015 podobnou kampaň plánuje i evropská organizace spotřebitelů BEUC.
 

Související články