poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Řetězec vyžaduje za nadměrné ženské oděvy nadměrné ceny

28.11.2014

Zákaznice v USA si stěžují na oděvní řetězec Old Navy. Vadí jim, že si obchodník za větší velikosti účtuje přirážku, zatímco pánské nadměrné oděvy jsou za stejnou cenu jako obvyklé velikosti.

Petice proti neférovým praktikám Old Navy jen za první týden od vyhlášení nasbírala 90 000 podpisů. Zákazníkům a zákaznicím ani tak nevadí přirážka za větší velikost, problém spatřují spíše v nerovném zacházení se ženami a muži. Zatímco nadměrné velikosti ženského oblečení jsou dražší než klasické a je pro ně vyčleněné speciální oddělení, muži platí stejně za všechny velikosti a nadměrné nejsou od obvyklých nijak odděleny.

Vedení řetězce se snažilo argumentovat tím, že dámské oblečení větších velikostí navrhuje speciální tým návrhářů. Prodraží se také odlišnými střihy a materiály, které nejsou u pánského oblečení nutné. Tento argument se však zdá být nemístný, pokud zmíněné materiály a střihy využívají veškeré velikosti dámských oděvů. Problém je i v šíři nabídky. Zatímco mezi standardními velikostmi si ženy mohou vybrat z více než 160 různých kabátů, ženám se silnou postavou se kabátů nabízí jen 32.

Signatářům petice se také nelíbí, že nadměrné ženské oděvy nejde vracet v přímo na prodejně, ale je nutné je zaslat poštou. Kritizují i nedostatečné zásobení jednotlivých obchodů většími velikostmi, které jsou nyní snadno dostupné pouze online. Cenovou politiku pak považují za diskriminační a sexistickou – prodejce má dle autorky a signatářů petice nárok vyžadovat vyšší cenu pouze v případě, že skutečně používá odlišný, kvalitnější materiál než u běžných velikostí.

Související články