poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Stoprocentně přírodní doplňky plné nebezpečné chemie

30.10.2014

Prodejci potravinových doplňků často slibují mnohé. Čistě přírodní složení, zázračné a rychlé účinky, ať už se jedná o přípravky na hubnutí, posílení libida či posílení imunity. Doplňky stravy však leckdy obsahují zakázané nebezpečné chemické látky či slibují více, než mohou splnit.

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports na na konci října letošního roku informovala o nebezpečí hrozícím uživatelům potravinových doplňků v USA. Ačkoli bývají prodávané jako bezpečné a čistě přírodní, často obsahují zakázané chemické látky.

Tak tomu bylo i v případě prostředku na hubnutí Slim Xtreme Herbal Slimming Capsule, který obsahoval látku známou jako sibutramin, používanou dříve v lécích na hubnutí dostupných na předpis. I ty však musely být staženyz trhu poté, co se zjistilo, že jejich užívání může způsobit epileptické záchvaty či infarkt. Jiný potravinový doplněk, Magic Power Coffee, prodávaný na povzbuzení libida, zase obsahoval sildenafil, tedy stejnou účinnou látku jako obsahuje Viagra.Plné nebezpečných látek, v tomto případě anabolických steroidů, bývají i „přírodní“ potravinové doplňky pro růst svalové hmoty.

S jiným druhem potravinových doplňků se setkali italští spotřebitelé. Spotřebitelská organizace Altroconsumo informovala, že italské úřady nařídily stažení výrobku Spa od výrobce Immun’age. Výrobek byl prezentovaný jako všelék pomáhající v boji s rakovinou, Alzheimerovou či Parkinsonovou nemocí. Měl fungovat i jako antioxidant a pomáhat proti chřipce a nachlazení. Taková prohlášení však odporovala italským zákonům. Podle nich směl potravinový doplněk na bázi papáji slibovat pouze antioxidační účinky. Ostatní tvrzení byla zcela vědecky nepodložená.

S nebezpečnými a podvodnými doplňky stravy se spotřebitelé setkali i v České republice, například v polovině října letošního roku nařídila Státní zemědělská a potravinářská inspekce stažení dvou výrobků pro růst svalové hmoty, které obsahovaly steroidy, jiný podobný doplněk zase obsahoval THC, účinnou látku z indického konopí.
 

Související články