poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Škodí transmastné kyseliny paměti?

1.12.2014

Výzkum prezentovaný na konferenci American Heart Association (AHA) přináší zjištění, že konzumace transmastných kyselin zhoršuje u mužů středního věku paměť. Ti, kteří v pokusu přiznali nadměrnou konzumaci potravin s vysokým obsahem transmastných kyselin,měli v testu paměti mnohem horší výsledky než ti, kteří uvedli, že jedí zdravě.

Na konferenci AHA, neziskové organizace zabývající se předcházením a léčbou nemocí srdce a krevního oběhu, byla prezentována studie doktorky Beatrice Golombové , která uvádí, že nadměrná konzumace transmastných kyselin může škodit i paměti. V testu si 590 mužů nižšího a středního věku mělo zapamatovat 114 náhodně vybraných slov. Ukázalo se, že starší muži, kteří konzumovali větší množství transmastných kyselin, si v průměru pamatovali o jedenáct slov méně než stejná věková skupina, která jedla zdravě.

Podle autorky studie Beatrice Golombové jsou transmastné kyseliny pouze prázdnými kaloriemi a metabolickým jedem. Zmiňuje vztah mezi transmastnými kyselinami a obezitou, cukrovkou či agresivním chováním. Jiný z odborníků na kardiovaskulární choroby, doktor Patrick T. O’Gara, prohlásil, že je pravděpodobné, že to, co jíme, ovlivňuje, jak myslíme.Transmastné kyseliny podle něj blokují příjem živin do mozku.
Studie doktorky Golombové se procesu, jakým by měly transmastné kyseliny škodit paměti, nevěnuje. Zaměřuje se pouze na vztah mezi konzumací transmastných kyselin a zhoršováním paměti, tento efekt však nijak nevysvětluje. Podle serveru Consumerist si vědci a výživoví poradci dosud vystačili s tím, že takovýto vztah je logický.

Consumerist také upozorňuje, že výrobci jsou si dobře vědomi špatné pověsti transmastných kyselin. Na obalech výrobků v USA jsou tak čím dál častěji k nalezení pod názvem „částečně hydrogenizované oleje“. Výrobky označené jako „trans-fat free“ také stále mohou transmastné kyseliny obsahovat, ovšem pouze v množství menším než půl gramu na jednu porci či sedmi procent celkové hmotnosti .
 

Související články