poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nezabezpečené bezpečnostní kamery: Velký Bratr vidí i vás

2.12.2014

Na přední stránky médií v mnoha zemích se dostal případ ruské internetové stránky, která nabízela přenosy z nezabezpečených bezpečnostních kamer, webkamer či dětských chůviček. Zásah do soukromí byl umožněn tím, že uživatelé u zařízení ani nezměnili základní nastavení včetně hesla.

Čím více zařízení je dnes online, tím snazší je pro nepoctivce či hackery se dostat k soukromým datům uživatelů či zařízení jinak zneužít. Internetový server Vice cituje například případy „chytrých“ lednic, zneužitých k rozesílání spamů a virů. Dobře známé jsou i případy „nabouraných“ mobilních telefonů, které bez vědomí majitele stahovaly drahé prémiové aplikace.

V listopadu tohoto roku ovšem pobouření vzbudila ruská internetová stránka Insecam, na níž mohli uživatelé sledovat streamované vysílání z bezpečnostních kamer či dětských chůviček z celého světa. Umožnila to nedbalost uživatelů a uživatelek – žádné ze zařízení, jejichž přenos se dostal na internet, nebylo zabezpečené. Uživatelé navíc většinou ani nezměnili heslo poskytnuté výrobcem. Někteří pak sice heslo změnili, ovšem pouze na triviální kombinace typu „12345“.

Provozovatel stránky se ovšem brání. Podle jeho vyjádření nebylo cílem poskytnout materiál voyerům, ale upozornit uživatele na nedostatečné zabezpečení jejich přístrojů. V případě, že by si kdokoli z nich stěžoval, jeho záznam by ze stránky okamžitě zmizel. Server Vice však uvádí, že uživatele na únik jejich záznamu nikdo neupozorňuje, šanci odstranit své video mají pouze v případě, že stránku Insecam náhodou objeví. Za neetické Vice považujei to, že stránka, která tvrdí, že jí jde pouze o bezpečnostní osvětu, doprovází nezabezpečené přenosy reklamami.

Videa již ze stránky Insecam zmizela, ovšem ještě v polovině listopadu na nich bylo možné shlédnout přes devadesát tisíc záznamů ze 125 zemí světa, včetně České republiky.

Případ streamování bezpečnostních záznamů tak pro uživatele opět otevřel otázku zabezpečení a soukromí. Internetová média mnoha zemí proto doporučují změnit hesla nejen u kamer, ale i u routerů, veškerých zařízení připojených k počítači bezdrátově přes wi-fi, a „chytrých“ spotřebičů, včetně bezdrátových detektorů kouře. Tím by měli jejich uživatelé a uživatelky snížit riziko, že se jim někdo nabourá do soukromí či zneužije jejich přístroj.

Související články