poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rakouský soud zakázal školní sešity plné reklamy

8.12.2014

Rakouská spotřebitelská organizace Verein für Konsumentinformation (VKI) vyhrála soudní spor se společností, která do základních škol dodávala sešity plné reklamy. Ačkoli reklama na základních školách není v Rakousku vysloveně zakázaná, takovouto formu uznal soud za klamavou a příliš agresivní.

Soudní spor mezi VKI a společností Young Media Enterprises GmbH (YME) se táhl již od jara roku 2013. VKI se nelíbily dětské sešity a poznámkové bloky, které YME dodávala do základních škol. Sešity byly sice zcela zdarma, ovšem plné reklamy. Čtyřicetistránkový sešit obsahoval devatenáct různých reklam cílených na děti, jak vkládaných, tak přímo na všitých stránkách. YME se nařčení bránila, rozdávání sešitů považovala za bezplatnou a veřejně prospěšnou činnost pro školy.

VKI dlouhodobě vystupuje proti reklamě zaměřené na děti a jejímu umísťování ve školách. Zvláště mladší děti totiž podle ní nejsou schopné reklamu kriticky zhodnotit a vytvářejí si názor na potraviny a výrobky pouze podle ní. Reklama na sladkosti a limonády podle VKI přispívá k šíření dětské obezity, děti pod vlivem reklamy také mohou rodiče nutit k zadlužování. Umístění reklamy na školách považuje z těchto důvodů za zcela nevhodné.

Sešity s vloženými poukazy do supermarketů a plné reklamy uznal Vrchní zemský soud ve Vídni za agresivní a obtěžující reklamu. Vzhledem k tomu, že reklama nabývala podoby školního sešitu, jednalo se podle soudu o maskovanou a tudíž podle rakouských zákonů klamavou reklamu. Problém podle soudu nebyl v cílení reklamy na děti, které je zcela legální, ale právě v její formě a agresivitě. Společnosti YME pak další šíření reklamních sešitů zakázal.

Proti reklamě na školách vystupuje i slovinská spotřebitelská organizace Zveza potrošnikov Slovenije. V roce 2011 spustila kampaň „Za šolo bez oglasov“, česky „Za školy bez reklam“, která si dala za cíl kompletní zákaz reklamy na školách. Ten krom samotného vylepování reklamy či rozdávání brožurek obsahuje i například zákaz sponzorských propagačních předmětů pro malé školáky či didaktické plakáty s logem sponzora. Kampaň sklidila velký úspěch, kromě rodičů ji podporuje i tamní ministerstvo školství. Reklama, ačkoli ještě nebyla plošně zakázána, se ze slovinských škol pozvolna stahuje.

Související články