poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Problémy s doručováním zásilek mají i Němci a Rakušané

3.12.2014

Ne každému se chce při nákupu vánočních dárků obíhat kamenné prodejny či čekat dlouhé fronty na výdejích při osobním převzetí, a tak mnozí volí možnost zaslání objednaného zboží poštou či kurýrní službou. I s nimi jsou však spjaté některé problémy, a to nejen v České republice. Na svých stránkách se tématem zásilek zabývají i spotřebitelské organizace z Německa, Rakouska a USA.

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR), německá Stiftung Warentest (SW) a rakouská Verein für Konsumenteninformation (VKI) se zaměřily na rychlost poštovní či kurýrní přepravy, německá spotřebitelská organizace i na zacházení se zásilkou.

Nejoptimističtěji dopadl průzkum CR, která se  zaměřila hlavně na rozdíly mezi jednotlivými druhy doručení – expresního do druhého dne, zrychleného do dvou dnů, klasického a poštovného zdarma. Všechny balíčky dorazily ve stanoveném termínu či dokonce dříve. E-shop Amazon navíc bez ptaní samostatné objednávky se shodným adresátem sloučil a zboží s poštovným zdarma s dobou doručení do týdne přibalil k zrychlené zásilce.

Je však nutné dodat, že průzkum CR prováděla v polovině října, kdy pošta ani zásilkové společnosti nejsou zdaleka tak vytížené jako těsně před svátky. To ostatně CR přiznává a svým čtenářům doporučuje zboží objednávat s dostatečným předstihem.

Horší zkušenosti mají zákazníci z Německa a Rakouska. U našich západních sousedů průzkum SW prokázal, že zákazníci si mohou vybrat ze dvou druhů služeb: rychlé s doručení do 24 hodin, kdy ovšem doručovatelé s balíčky zacházejí značně neohleduplně, a pak naopak pomalé, kter sice zaručuje doučení až po 72 hodinách kdy si ovšem může být adresát jistý tím, že zásilka dorazí vcelku. Zákazníci si také stěžují, že pošťáci a kurýři mívají tendenci doručovat zásilku ve zcela nevhodný čas, případně že nezazvoní, pouze do schránky vhodí doklad o nezastihnutí zákazníka.

Podle SW je problém s doručováním v Německu mnohem rozsáhlejší a špatný zákaznický servis je jen špičkou ledovce. SW píše,  že německé zásilkové společnosti nutí zaměstnance do neplacených přesčasů a ignorují zákonem nařízenou minimální mzdu, kterou navíc vyplácejí se zpožděním. Zákon zásilkové společnosti obcházejí tím, že některé své zaměstnance uvádějí jako subdodavatele.

Rakouská pošta trpí některými nešvary podobnými té české. Největší problém bývá podle VKI v době doručení. Pokud se spotřebitel dovolá na zákaznickou linku, dočká se pouze ujištění, že balíček je na cestě a doručen by měl být již následující den. Jenže doručen není, a tak se opět spouští koloběh ujištění a marného očekávání. VKI navíc vadí absence neanonymního oddělení přání a stížností na kamenných pobočkách pošty, které by mělo proces urychlit, případně zaměstnancům pošty zabránit v klamání zákazníků. V současné době totiž jednotlivá oddělení rakouské pošty včetně poštovního ombudsmana svalují vinu za pochybení jeden na druhého a zákazníka si mezi sebou pouze přehazují.

Související články