poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vybuchující airbagy mají na svědomí pět mrtvých, výrobce stažení neplánuje

4.12.2014

Na jaře roku 2013 vypukla v USA velká aféra kolem nebezpečných airbagů Takata. Ty mohou po nafouknutí při nárazu samovolně vybuchnout a způsobit tak pasažérům vozu vážná zranění. Problém se týká asi sedmi milionů vozů sedmi velkých značek, společnost Takata se však nejprve snažila aféru zatajit.

Nebezpečí hrozí u veškerých airbagů společnosti Takata vyrobených mezi lety 2002 a 2008. Problém je ve špatně uloženém zásobníku dusičnanu amonného, který má na starosti vymrštění a nafouknutí airbagu v případě kolize. Při navlhnutí zásobníku však může docházet k chemické reakci, která mohla skončit až život ohrožující explozí. Nebezpečné jsou pak zvláště menší airbagy na místě spolujezdce.

Defekt byl objeven již na jaře 2013, tehdy však média domnívala, že se týká pouze nových automobiů. Pro prodejce to znamenalo stáhnout automobily z prodeje a nahradit nebezpečné airbagůybezpečnými. Na přední stránky médií se případ vrátil až v červenci letošního roku v souvislosti s případem Stephanie Erdmanové. Při čelní srážce v nízké rychlosti v Hondě Civic, kterou cestovala, vybuchl airbag na místě spolujezdce. Řidič z nehody vyvázl téměř nezraněn, ovšem střepina z airbagu Erdmanové prorazila lebku těsně nad okem. Automobil přitom nedávno prošel servisní kontrolou, která měla odhalit vadné airbagy. Erdmanová nehodu přežila, byla však několik měsíců hospitalizována a její stav si vyžádal několik operací

Vyšetřování pak ukázalo, že Takata se snažila aféru bagatelizovat, o nebezpečí airbagů ve starších vozidlech řádně neinformovala ani autoservisy. O možném riziku navíc společnost věděla pravděpodobně již od roku 2004, kdy nechala tajně provést první testy, které prokázaly výbušnost airbagů.Důkazní materiál však nechala zničit.

Následkem toho nebyli informováni ani majitelé vozů. V důsledku defektu mají vybuchující airbagy na svědomí pět mrtvých a více než sto zraněných. Ústy tiskového mluvčího se Takata zákazníkům omluvila, stále však odmítá hromadné stažení svých výrobků. Od listopadu je pak společnost předmětem vyšetřování americké Grand Federal Jury.

Nebezpečné airbagy byly společností Takata vyráběny mezi lety 2000 a 2002, umístěny byly ve vozech značek BMW, Chrysler, Dodge, Ford, Honda, Mazda, Nissan, Subaru a Toyota, v modelech vyráběných mezi lety 2002 a 2008, určených jak pro americký tak evropský a asijský trh. Jednotliví výrobci již pro své zákazníky spustili programy oprav a výměn zdarma. Nebezpečné airbagy si mohou řidiči a řidičky nechat vyměnit či deaktivovat v autorizovaných servisech.
 

Související články