poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Velký bratr ví, co jíte a nosíte

4.12.2014

Veškerá data, která uživatel zveřejní na sociálních sítích, mohou zadavatelé reklamy využívat pro její lepší zacílení a personalizování. Řada společností využívá specializované programy, které analyzují fotografie a hledají na nich loga značek. Ty se pak snaží spojit s emocemi, lokalitou a cílovou skupinou.

Většina sociálních sítí nabízí obsah, který jeho uživatelé sdíleli, i třetím stranám, včetně inzerentů reklamy. Týká se to i fotografií. Podle informací Wall Street Journal a serveru Consumerist se inzerenti dnes už nespokojí pouze s přítomností značky na fotografii, ale zajímají se i o další data jako emoce spjaté s fotografií, které získají například z tváře vyfotografovaného. Zajímá je i lokalita, v níž byl snímek pořízen, nebo vztah jedné značky ke druhé.

Moderní programy sloužící k rozpoznání značek jako například Firehose od Ditto Labs Inc., dokáží v současné době rozpoznat okolo 3000 log. Společnost Ditto Labs Inc. rozvíjí také sofistikovanější funkce, které by měly být schopné rozlišit například jednotlivé druhy brýlí podle tvaru, případně oblečení podle vzoru a druhu látky. Analyzované fotografie a podle nich sestavené trendy v oblibě jednotlivých značek jsou k vidění online na adrese http://streamditto.com

Analýza fotografií pomáhá zadavatelům lépe cílit reklamu. Mohou například zjistit, jaký je přesah oblíbenosti mezi dvěma různými značkami, čili zda podle preference jedné značky lze usoudit, zda zákazník preferuje i druhou. Výsledky analýzy také ukazují, jaké značky jsou na sítích trendy a v jakých oblastech.

Mnohým uživatelům se však nelíbí využívání informací z jejich fotografií pro účely reklamy. Podmínky, které provozovatelé sociálních sítí stanovují pro využívání fotografií třetími stranami, bývají často psány nejasně a uživatelé mají problém se v nich orientovat.
 

Související články