poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rent-to-own – koupě na splátky, která přijde opravdu hodně draho

5.12.2014

V době ekonomické krize v USA slavily úspěchy prodejny rent-to-own. Jedná se o obchodní model, kdy má zákazník zboží pouze zapůjčené do doby, dokud ho nesplatí, jinak ho musí vrátit. Takový model je sice pro zákazníka bez rizika zadlužení, zato však vyjde velmi draho.

Takovéto obchody jsou populární zvláště mezi spotřebiteli s nejnižšími příjmy. K nákupu zde totiž nepotřebují hotovost, bankovní účet ani kreditní kartu. Pouze si zvolí, zda chtějí zboží splácet týdně či měsíčně a mohou si ho odnést. Dokud ho však nesplatí, nejsou jeho majiteli, tím je obchod, který si také zakoupené zboží může vzít zpět, pokud zákazník nebude schopný splácet.

Zboží splácené v obchodech s modelem rent-to-ownse spotřebitelům výrazně prodraží. Internetový server Consumerist popisuje příklad manželského páru, který si v takovém obchodě pořídil sedací soupravu. Ta měla hodnotu 1500 dolarů, v korunách asi třicet tři tisíc, při týdenních splátkách však vyjde na 4000 dolarů, v přepočtu asi osmdesát osm tisíc korun.

Řetězce fungující na principu rent-to-own za to často čelí kritice. Zboží navíc mnohdy inzerují pouze s cenou jedné splátky, celková cena však absentuje. Inzercí navíc cílí na obyvatele ve státních sociálních bytech či přívěsových koloniích, tedy na sociálně slabé Američany a Američanky.
Podle Consumeristu se i mezi zákazníky rent-to-own množí neschopnost zboží splácet. Joe Gazzo, ředitel Buddy’s, jednoho z řetězců fungujících na tomto obchodním modelu prohlásil, že jeho obchod v poslední době spíše připomíná videopůjčovnu. Hlavní rozdíl je ovšem v tom, že Buddy’s zákazníkům půjčuje televize a sedací soupravy. Průměrný den v prodejně pak vypadá tak, že sice pět zákazníků si vybere zboží a otevře si u Buddy’s účet, jiných pět však zboží vrátí.
 

Související články