poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bezlepkové neznamená zdravé

9.12.2014

V USA je na vzestupu obliba bezlepkové diety i mezi lidmi, kteří netrpí celiakií neboli nesnášenlivostí lepku. Okolo tohoto druhu diety se vyskytuje mnoho zažitých omylů a nepravd. Spotřebitelský magazín Consumer Reports (CR) si stanovil za cíl je vyvrátit. Zpochybněna již byla i Gibsonova studie o citlivosti na lepek u osob netrpících celiakií.

Bezlepkové výrobky dnes nekupují pouze lidé trpící nemocí, při níž konzumace lepku způsobuje zánět sliznice tenkého střeva. Vlnu zájmu o bezlepkovou stravu spustila studie profesora Petera Gibsona z roku 2011, která zdánlivě prokázala existenci citlivosti na lepek i u lidí netrpících celiakií. Jen v USA podle časopisu Forbes stoupl od zveřejnění Gibsonovy studie prodej bezlepkových výrobků o polovinu. 30 % Američanů pak uvádí, že by chtěli omezit konzumaci lepku.

Peter Gibson však ve svém výzkumu pokračoval a zjistil, že problém není v samotném lepku, ale v takzvaných FODMAP, obtížně stravitelných sacharidech s krátkým řetězcem. Ty bývají často obsaženy v mnohých obilných potravinách, ale také v ovoci a zelenině. Bezlepková dieta sice mnoho jejich zdrojů eliminuje, nikoli však všechny. Gibsonova původní studie tak omylem smísila dva rozdílné problémy.

Z původně zdravotnického označení výrobků jako bezlepkových se stala spíše reklamní technika, k sehnání jsou nyní nejen bezlepkové potraviny, ale i šampony, kosmetika či například mycí prostředky – ačkoli i celiakům lepek škodí pouze při konzumaci, nikoli na dotek.

Consumer Reports píše, že z lepku se stal stejný dietní strašák, jakým byl v devadesátých letech tuk a cholesterol či později sacharidy. Mnozí lidé se podle něj domnívají, že pokud z jídelníčku vyřadí potraviny s lepkem, automaticky to znamená, že budou jíst zdravěji, přírodněji a přijímat více vitamínů. To však není pravda.

CR uvádí, že bezlepkové potraviny bývají v průměru chudší na vitamíny a minerály než ty obyčejné, často navíc obsahují více tuku a cukru.  Bezlepková dieta navíc nebývá redukční dietou, naopak ti, kdo z jídelníčku lepek vyřadili, podle CR často spíše přibrali. Potraviny označované jako bezlepkové bývají dražší než ty klasické, přitom – ale podle zjištění CR okolo pěti procent potravin prodávaných jako bezlepkové takovému označení neodpovídá a obsahují nadlimitní množství lepku.

CR doporučuje nenechat se zviklat reklamou a lákavými označeními. Celiakům pak doporučuje držet se přirozeně bezlepkových potravin jako masa, oříšků, ovoce a zeleniny či bezlepkových obilnin a na obalech potravin sledovat vedle složení i obsah cukrů a tuků.

Přechod na bezlepkovou stravu ze zdravotních důvodů je podle CR lepší konzultovat s lékařem. Obtíže, které se zdají být způsobené citlivostí na lepek, ve skutečnosti mohou být příznakem zcela jiného závažného zdravotního problému, například Crohnovy nemoci.
 

Související články