poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Švédská vládní agentura stíhá poskytovatele úvěrů za porušení zákona

10.12.2014

Švédská vládní agentura Konsumentverket nedávno zakázala další činnost společnosti Grandvik poskytující rychlé úvěry, další společnosti pak udělila vysokou pokutu. Poskytovatelé úvěrů totiž neshromažďovali údaje o dlužnících ani neprověřovali jejich schopnost splácet.

Společnosti Grandvik a Förskottslön se specializovaly na poskytování rychlých a vysoce úročených půjček. Ani jedna z nich dostatečně neprověřovala schopnost svých klientů splácet. Společnost Grandvik o svých klientech ani neshromažďovala povinné údaje, jako jejich předchozí dlužní historii či údaje o jiných souběžných půjčkách. V důsledku toho bylo Grandviku zakázáno pokračovat v poskytování půjček. Společnosti Förskottslön pak byla udělena pokuta ve výši 200 000 švédských korun čili asi 600 000 Kč.


Ve Švédsku se jedná o první případ, kdy vládní agentura pozastavila činnost úvěrové společnosti. Nedostatky Konsumentverket zjistila při přezkoumávání trhu s úvěry. Tento průzkum však ještě není u konce. Nejnověji byla vysoká pokuta udělena oděvnímu řetězci H&M, který při prodeji na splátky také ignoroval povinnost kontroly schopnosti zákazníků svůj dluh splácet.

Související články