poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Reklama na PlayStation klamala, Sony odškodňuje zákazníky

10.12.2014

Reklamní kampaň na kapesní konzoli PlayStation Vita slibovala rozsáhlou kompatibilitu s PlayStation 3. Tu však bylo možné využít pouze u několika málo herních titulů, mezi něž nepatřily hry užité v reklamě. Americká Federal Trade Comission (FTC) proto se společností Sony a její reklamní agenturou Deutsch vedla řízení kvůli užívání klamavé reklamy.Sony navíc musí odškodnit své zákazníky.

Reklamy na kapesní konzoli PlayStation Vita slibovaly mnoho funkcí, z nichž nejlákavěji působila možnost tzv. remote play, čili hraní na dálku. Ta měla obnášet možnost rozehranou hru z televizní konzole PlayStation 3 dohrát na kapesním přístroji, funkčnost mělo zajišťovat spojení přístrojů za pomocí sítě 3G. Malá PlayStation Vita měla také sloužit jako bezdrátový ovladač, který na velké konzoli umožňuje hru více hráčů pro nehrůznější herní tituly. Rozsáhlá kampaň ke spuštění nové konzole nejen proběhla nejen v televizi, ale i po internetu s hashtagem #gamechanger.

Reklama ovšem neříkala ani zdaleka celou pravdu. Výše jmenované funkce PlayStation Vita nabízela pouze pro velmi malé množství her, nepodporovala je ani v reklamách použitá oblíbená akční hra Killzone 3. Funkce „cross-saving“, díky níž bylo možné používat uložené pozice z jedné hry na obou konzolích, zase vyžadovala vlastnictví dvou kopií hry. O tom ovšem reklama mlčela. Hra více hráčů za pomocí kapesních konzolí pak nefungovala vůbec, ani u verzí přístroje vybavených připojením pomocí sítě 3G.

FTC uvedla, že se jednalo o ukázkový případ klamavé reklamy. Reklamní agentura Deutsch, která měla tuto kampaň na starosti, podle FTC dobře věděla o technických limitech přístroje a nemožnosti využití některých funkcí, stejně je však v reklamách a twitterových příspěvcích propagovala. Sony a Deutsch dostaly zákaz podobné reklamní praktiky využívat i v budoucnu.

Společnost Sony je navíc povinna odškodnit své zákazníky. Těm, které nedostatečná kompatibilita konzolí zklamala, nabízí buď 25 dolarů v hotovosti či poukaz na výběr her či herních doplňků v hodnotě 50 dolarů. V případě, že by se jakákoliv z těchto dvou společností dopustila podobného porušení zákona i v budoucnu, hrozí jí pokuta.
 

Související články