poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Belgičtí spotřebitelé proti plánovanému zastarávání

12.12.2014

Když se zboží porouchá těsně po vypršení záruční doby, je to pro spotřebitele nemilá situace. Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats kritizuje obchodní politiku plánovaného zastarávání, kterou uplatňují výrobci a která má podle ní nízkou životnost výrobků na svědomí.

Spotřebitelský časopis Test-Achats napsal, že existují tři strategie používané při plánovaném zastarávání. První z nich je používání nekvalitních součástek s nízkou životností, jejichž pozáruční výměna vyjde spotřebitele mnohem dráž než koupě nového výrobku. S touto strategií je spjatá i špatná dostupnost náhradních dílů, případně nemožnost snadné opravy. Druhá strategie zastarávání spočívá ve špatné kompatibilitě starších výrobků či programů s novými technologiemi. Třetí strategie je pak spíše psychologická, týká se marketingu a neustálého uvádění nových výrobků na trh a tlaku na spotřebitele, aby šel s nejnovější módou a vždy si pořídil ten nejnovější výrobek.

Test-Achats nejvíce kritizuje první strategii plánovaného zastarávání, tedy nekvalitní výrobky, jež je nesnadné opravit. Za příklad uvádí třeba fén zatavený v celoplastovém těle, který není pro opravu možné otevřít. Vede proto kampaň za delší životnost výrobků. Výsledkem tlaku na výrobce i zákonodárce by měla být lepší dostupnost náhradních dílů a snazší opravy spotřebičů, Test-Achats také navrhuje prodloužení záruky výrobků na dva roky až pět let.

Kampaň se netýká jenom komfortního servisu a kvalitních výrobků pro spotřebitele. Strategii plánovaného zastarávání Tes-Achats považuje za plýtvání zdroji, které je naprosto neekologické a neekonomické. V současné podobě tak podle spotřebitelské organizace sice přináší krátkodobý zisk výrobcům, v dlouhodobém horizontu je však neudržitelné.
 

Související články