poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rady před výběrem umělého stromku

16.12.2014

Někdo volí umělý stromek z ekologických důvodů, jinému vyhovuje, že ho může využívat i v dalších letech. Na trhu je velké množství různých druhů umělých stromků, americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se proto zaměřila na rozdíly mezi nimi a čeho by si měli spotřebitelé při jejich výběru všímat.

Koupený umělý stromek by měl být v první řadě bezpečný. CR upozorňuje, že v USA vánoční stromky každoročně způsobí více než dvě stě požárů. Zatímco klasický stromek z přírody bohužel vždy hořlavý bude, umělé se vyrábí i ve zcela nehořlavém provedení. I tak ale CR radí si dát pozor při zdobení stromku svíčkami či žárovičkami – i nehořlavý materiál se může roztavit či spéct. To platí i pro stromky, které se prodávají již osazené světelnými řetězy. Většinou se však prodávají bez žároviček – i zde tak záleží na kvalitě žárovek, jimiž je osadíte .

Stromek by také měl mít bytelnou základnu či podstavec. Ty nejlevnější často mívají pouze drobný stojánek, který vyžaduje další upevnění. Aby stromek pod vahou ozdob či při nejmenším doteku nepadal, CR doporučuje vybrat stromek se stabilní a zatíženou základnou. Dvoumetrové a větší stromky by pak vždy měly mít kovové stojánky.

Stromky se také liší v provedení větví. Prodávají se dva hlavní druhy – patrové a větvičkové . U patrových se strom sestavuje z celých pater, u větvičkových pak po jednotlivých větvích, které se připichují na kmen. Větvičkové bývají výrazně levnější, ovšem patrové většinou vypadají podle CR lépe a přirozeněji. Podle CR se také vyplatí zakoupení stromku označeného jako „true needle“ či „real feel“, jedná se o stromky vyšší třídy, které nejen vypadají jako klasické stromky, ale jsou také odolnější a vydrží více let.
 

Související články