poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Facebook zvažuje přidání tlačítka „To se mi nelíbí“

18.12.2014

Po letech přání a urgencí od uživatelů zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v rozhovoru pro internetový portál Business Insider odhalil, že Facebook zvažuje přidání tlačítka „to se mi nelíbí“.

Funkce označování příspěvků „like“ či „to se mi líbí“ je na Facebooku přítomná již od roku 2009, poprvé s ní přišel RSS kanál Friendfeed v roce 2007. Uživatelé si však dlouhodobě přejí i opačnou funkci, možnost označit příspěvek „to se mi nelíbí“. Přidání tlačítka bylo častým cílem internetových petic. Zneužili toho i někteří podvodníci, kteří lákali uživatele na instalaci virů, maskovaných jako rozšíření aplikace, které mělo požadovanou možnost přidat.

Facebook přidání tlačítka „to se mi nelíbí“ dlouhodobě odmítal. Podle jeho zakladatele Marka Zuckerberga takové tlačítko může snadno sloužit ke kyberšikaně. V rozhovoru pro internetový portál Bussines Insider však Zuckerberg přiznal, že o přidání tohoto tlačítka se uvažuje.

Ne vždy je totiž podle něj vhodné označit příspěvek jako „to se mi líbí“, zvláště pokud se to týká úmrtí, úrazů či jiných neštěstí. Tlačítko „nelíbí se mi“ by tak umožnilo uživatelům vyjádřit se k negativním událostem bez stínu škodolibosti či černého humoru.

Zuckerberg však dodává, že tlačítko „to se mi nelíbí“ nemá v plánech Facebooku prioritu. Jedná se ale o významnou změnu v přístupu Facebooku k tématu, které doposud zcela odmítal.
 

Související články