poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Slovinská spotřebitelská organizace podporuje vyšší zdanění limonád

18.12.2014

Ve Slovinsku probíhá již od roku 2009 debata o případném vyšším zdanění sladkých limonád a nezdravých potravin. Tamní spotřebitelská organizace Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) by podpořila i zdanění dalších nezdravých potravin, nejdůležitější je podle ní propagace zdravého životního stylu u dětí a mládeže.

ZPS podporuje zavedení vyšší daně na sladké limonády. Taková daň by podle ní přinesla mnoho pozitivních výsledků. Především by vedla ke snížení spotřeby nezdravých sladkých nápojů u dětí a mládeže. Vybranou daň by navíc bylo možné použít na podporu sportu a zdravého životního stylu.

Společně s vysokoškolskými odborníky ZPS vypracovala návrh, podle něhož by se měla daň počítat. Daň by byla určována podle množství cukru v gramech na 100 ml nápoje. Týkala by se limonád, ochucených minerálních vod, energetických a iontových nápojů, sladkých sirupů, nápojů v prášku a ovocných nektarů. Nápoje, v nichž se nacházejí pouze ovocné cukry, by pak byly zdaněny čtyřnásobně méně.

Spotřebitelská organizace ZPS na slazené nápoje i nezdravé pochutiny pohlíží podobně jako na tabákové výrobky s velmi podobnými škodlivými účinky. Problém je také v nízké informovanosti zákazníků o potenciálních rizicích spjatých s konzumací nezdravých nápojů. Osvěta by měla začít již v mateřských školách.

Na téma obezity ve společnosti ZPS upozorňuje již od roku 1996, nedávno také spustila portál „Veš kaj ješ?“ čili „Víte, co jíte“, který umožňuje snadnou kontrolu složení potravin a jejich nutričního profilu . A nyní chystá jeho podobu pro chytré telefony. To však považuje pouze za jeden z kamínků v mozaice. Kromě zavedení daně na sladké nealkoholické nápoje by ZPS také uvítala vyšší zdanění nezdravých sladkých a slaných pochutin. Mezi její další cíle v boji proti obezitě patří omezení reklamy cílené na děti a stanovení maximálního povoleného množství cukrů, tuků, solí a transmastných kyselin v potravinách určeného v poměru k hmotnosti.
 

Související články