poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Za falešným štítkem na bankomatu se může skrývat čtečka karet

22.12.2014

Zloději, kteří se snaží odcizit platební údaje zákazníků, jsou vynalézaví a podnikaví. Jak informuje spotřebitelský portál Consumerist, při použití nejnovější metody skimmingu dokonce vyřezávají část bankomatu a do jeho vnitřku instalují čtecí zařízení.

Nejnovější a na odhalení velice náročná metoda podvodníků, kteří se snaží získat údaje z platebních karet, spočívá v instalaci malého skimmovacího zařízení přímo do vnitřku bankomatu. Zařízení je napojené na čtečku karet, veškeré odesílané platební informace tak procházejí i skrz čtecí zařízení, které je posílá dál k podvodníkům.

Aby se nepoctivci dostali dovnitř bankomatu, neváhají vyříznout část jeho plastového krytu, přibližně v místech pod otvorem na vložení karty. Řez pak maskují štítkem s instrukcemi k použití bankomatu.

Skimmovací zařízení odesílá údaje do přijímače, který většinou bývá přítomen v místnosti s bankomatem, z něj pak putují k podvodníkovi. I přijímač bývá důmyslně ukrytý. Consumerist informoval o případu, kdy byl nalezen schovaný v poutači s reklamními brožurkami.

Ne vždy ale bývají zloději takto sofistikovaní. Consumerist doporučuje zákazníkům, aby si všímali podezřelých drobností, jakými mohou být například nezapadající plastové součástky, otvory v bankomatu či části bankomatu v neodpovídajícím barevném odstínu.

Některé z dalších triků zlodějů u bankomatu jsou dnes už dobře známé. Kvůli kamerám, často instalovaným na přístroji, se doporučuje při zadávání PIN druhou rukou zakrývat klávesnici. Méně často se vyskytuje zařízení, které přímo zaznamenává jednotlivé údery na číselné klávesnici sloužící k zadávání PIN. Obrana proti této metodě je mnohem náročnější, naštěstí sledovací zařízení je pro podvodníka daleko dražší a obtížnější k pořízení.
 

Související články