poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nábytku může záruka vypršet již v prodejně

2.11.2014

Se zárukami na zboží bývají potíže. Výrobci a prodávající často vymýšlí různé praktiky a triky, kterými se snaží určit, na co vše se záruky nevztahují a co nepokrývají. Snaží se také omezit zákazníkovu možnost zboží reklamovat. Internetový server Consumerist nyní řeší problematiku nábytku, kterému může záruka vypršet ještě dříve, než opustí prodejnu.

Consumerist upozorňuje na případ rodiny ze Sacramenta, která si pořídila polohovatelná křesla, na něž se měla vztahovat tříletá záruční doba. Po dvou letech začal být motor pohánějící jejich sklápění hlučný. Zákazníci tedy chtěli využít záruční opravnu. Ta jim však opravu odmítla poskytnout, a to z důvodu uplynutí záruční doby.

V případě těchto křesel totiž výrobce neposkytoval záruku tří let od data prodeje ale výroby. Takovou praktiku považuje americká nezisková organizace Better Business Bureau, jejímž cílem je posílení důvěry mezi zákazníkem a obchodníkem, za klamavou – většina zákazníků netuší, kdy byl onen kus nábytku vyroben ani jak datum výroby zjistit. I přesto někteří výrobci nábytku tento způsob záruky používají.

Podle serveru Consumerist se může stát, že se zárukou poskytovanou dle data výroby zákazník zakoupí zboží, jemuž záruka již skončila, aniž by mu tuto informaci kdokoli sdělil. Výrobci se obhajují tím, že se jedná o nábytek vyráběný ručně a na míru, u něhož se musí počítat s nižší zárukou. Křesla zmiňované rodiny ze Sacramenta však byla obvyklým sériovým zbožím bez jakéhokoliv přizpůsobení přání zákazníků.