poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Administrativní budovy a bytové domy budou od ledna označeny energetickým štítkem

31.12.2014

Od 1. ledna 2015 přibyde majitelům bytových domů či administrativních budov povinnost označit svou nemovitost průkazem energetické náročnosti, takzvaným štítkem. Pro ty, kteří svou nemovitost prodávají či pronajímají, platí tato povinnost již od roku 2013.

Průkaz energetické náročnosti – štítek – je soupisem odebíraných energií, přepočítaných na metr čtvereční vnější plochy, a ukazuje takto efektivitu spotřeby. Budovu pak na stejném principu jako elektrospotřebič zařazuje do jedné z energetických tříd, které jsou označeny písmeny A až G. Průkaz je v současné době povinný pro novostavby či nemovitosti procházející rekonstrukcí více než 25 % venkovní plochy, dále pak pro pronajímatele domu, bytového domu či administrativní budovy a pro budovy využívané vládními orgány.

Od 1. ledna 2015 povinnost používat štítky nově přibyde také majitelům bytových domů a administrativních budov s energetickou vztažnou plochou (EVP) nad 1500 metrů čtverečních. EVP označuje celkovou vnější podlahovou plochu sečtenou po jednotlivých podlažích. Od roku 2017 bude povinnost označit budovu štítkem platit také pro majitele zmíněných typů budov s EVP nad 1000 metrů čtverečních, od roku 2019 pak i pro ty zbývající.

Energetický štítek kromě spotřeby energie ukazuje také vliv provozu budovy na životní prostředí a z jakých zdrojů odebírá jeho držitel energii. Speciální kolonka je pak určena spotřebě neobnovitelných zdrojů. Celková energetická náročnost domu je přímo v průkazu rozepsána dle jednotlivých položek, jakými jsou například náklady na vytápění, klimatizaci či osvětlení. Součástí průkazu je i doporučení opatření pro další rekonstrukci, která by mohla snížit energetickou náročnost domu.

Výjimku z povinnosti mít průkaz energetické náročnosti mají budovy s EVP pod 50 metrů čtverečních, památkově chráněné objekty, chaty a chalupy pro rodinnou rekreaci a také náboženské objekty jako kostely, synagogy či mešity. Štítek také není třeba opatřovat v případě, kdy nový majitel nemovitost získá darem či jako dědictví.

Při pronájmu družstevního bytu také neexistuje povinnost označení jednotlivého bytu, celý bytový dům vlastněný družstvem by však označen být měl. V případě, že budova je vlastněna společenstvem vlastníků bytových jednotek, má společenství povinnost zajistit energetický štítek pro celou budovu, pokud by některý z vlastníků měl v úmyslu svůj byt prodat či pronajímat.

Energetický štítek mohou majitelé budov získat od tzv. energetických specialistů. Seznam těch, kteří byli k udělování štítků autorizováni Ministerstvem průmyslu a obchodu, je uveden na adrese www.mpo-enex.cz/experti. Platnost štítku je deset let od data vydání.