poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropský parlament dohodl snížení poplatků za platbu kartou

2.1.2015

Evropský parlament se 17. prosince minulého roku dohodl s vládami členských států na snížení poplatků účtovaných bankami obchodníkům za přijetí platby kartou. Evropská spotřebitelská organizace BEUC dohodu vítá. V tuto chvíli se čeká na schválení Výborem pro hospodářství a měnu Evropského parlamentu, v účinnost by pak dohodu měly uvést jednotlivé vlády členských států.

Transakční poplatky při platbě kartou, které finanční instituce účtují obchodníkům, mohou nyní nabývat výše až 1,5 % z celkové platby. Většina prodejců je přímo promítá do ceny prodávaného zboží, a to i zákazníkům, kteří platí v hotovosti. Nová evropská dohoda odsouhlasená ve třetím prosincovém týdnu by měla tyto transakční poplatky snížit. Nově stanovená maximální výše poplatku je 0,2 % pro platbu debetní kartou a 0,3 % pro platbu kreditní kartou.

Ředitelka BEUC Monique Goyens toto rozhodnutí vítá. „Poplatky za transakci kartou poškozují zákazníky a deformují trh. Je dobře, že se Evropský parlament snaží o odstranění této překážky společného trhu,“ uvedla Goyens. Kritizuje také banky, které transakční poplatky používají jako zdroj příjmů a svým klientům vnucují karty s nejvyššími transakčními poplatky.

Dohoda o snížení poplatků by měla vstoupit v účinnost za šest měsíců od jejího schválení. Kromě snížení poplatků také nově prodejcům umožňuje vybírat si, jaké platební či kreditní karty přijímají. V některých zemích EU totiž museli přijímat veškeré karty všech poskytovatelů, to se však netýkalo České republiky. Dohoda o snížení poplatků se také netýká takzvaných „platebních karet třetích stran“ jako jsou American Express či Diners. U nich nabyde účinnosti až s tříletým odstupem.
 

Související články