poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Alergeny: v make-upu být obsaženy nesmí, v šamponech ano

6.1.2015

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo řeší otázku alergenních chemických látek známých jako MCI či MI. Ty jsou používané jako antibakteriální konzervant v kosmetických přípravcích. Podle rozhodnutí Evropské komise ze září 2014 se nadále nesmí přidávat do pleťových krémů a make-upů. Jejich využití v šamponech či sprchových gelech je však nadále legální.

Metylchloroisothiazolinon (MCI) a Metylisothiazolinon (MI)jsou známé alergeny, u dětí a lidí s citlivou pokožkou mohou vyvolávat vyrážky. Evropská komise jejich využívání v části kosmetických produktů zakázala již v září2013, výrobky, které je obsahují, by měly být z trhu staženy do poloviny července.

Zákaz však nebyl kompletní. MCI a MI se nesmí využívat v přípravcích, které přicházejí do delšího styku s pokožkou, jako jsou například pleťové krémy či make-up. Jejich využití je ale stále povoleno v šamponech či sprchových gelech. Podle Evropské komise není MCI ani MI v takovýchto výrobcích nebezpečné, jelikož kontakt s pokožkou je krátký, oba přípravky navíc ze sebe dotyčný rychle opláchne.

Altroconsumo ale stále spotřebitele před těmito látkami varuje. Nejen že mohou způsobit vyrážky či ekzémy, ale navíc jsou škodlivé pro životní prostředí. Spotřebitelé s citlivou pokožkou by si také měli dát pozor na čisticí prostředky a prací prášky, v nichž bývá obsaženo jak MCI tak MI.
 

Související články