poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mobilní operátor těžil z neautorizovaných plateb

7.1.2015

Americký poskytovatel mobilních služeb a internetu AT&T byl nucen vrátit svým zákazníků částky, které jim byly neoprávněně naúčtovány za neautorizované platby. Ty se týkaly prémiových služeb, jako je zasílání horoskopů, kvízů či vyzvánění. Kromě odškodnění zákazníků pak operátor dostal i vysokou pokutu od Federal Trade Comission (FTC).

Poplatky za prémiové služby, tedy například zasílání tapet na plochu či za používání aplikací, byly navíc na vyúčtování za volání a posílání zpráv schovány pod nenápadnými položkami. Někdy byl uveden pouze název společnosti poskytující placené služby, údaj o povaze služeb však zcela chyběl.

Pozornost FTC si mobilní operátor AT&T vysloužil především tím, že nereagoval na stížnosti zákazníků, kteří se snažili reklamovat vysoké účty za služby, jejichž odběr bylo obtížné zrušit a platby za ně byly většinou neautorizované. Jen za rok 2011 obdržel operátor téměř 1 500 000 stížností na podivné položky ve vyúčtování, které však ignoroval. Pracovníci zákaznické linky zákazníkům tvrdili, že s tímto problémem nemohou nic dělat, případně jim doporučovali, aby situaci řešili přímo s dotyčnou společností poskytující prémiové služby.

Společnosti, které tyto nevyžádané služby poskytovaly, byly podle FTC naopak pro AT&T lukrativními zákazníky, které se operátor snažil udržet za každou cenu a z jejichž zisků inkasoval vysoké procento.

FTC tak vloni na podzim během akce namířené proti poskytovatelům takovýchto nevyžádaných služeb AT&T udělila pokutu ve výši 105 milionů amerických dolarů. Jednání společnosti vyhodnotila jako klamavou praktiku. Osmdesát milionů z této částky poslouží k odškodnění zákazníků, jejichž stížnostem se u operátora nedostalo vyslyšení. Zbylých 25 milionů je pokutou udělenou přímo operátorovi.

AT&T udělení pokuty přijala, navíc se zavázala poskytnout svým zákazníkům možnost v základním nastavení zablokovat aplikace od třetích stran. Také by měla zpřehlednit vyúčtování za mobilní slžuby, jednotlivé poplatky za služby by měly být rozepsány nejen podle názvu poskytovatele, ale i podle typu poskytované služby.
 

Související články