poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzská organizace varuje před pyramidovými schématy

9.1.2015

Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir (UFC) na konci prosince loňského roku varovala před společností Get Easy, která slibuje snadné zbohatnutí pronájmem GPS trackerů či prodejem hudby po internetu. Podle UFC se jedná o společnost, jejíž obchodní model funguje na principu pyramidové hry.

Společnost Get Easy sídlící v Macau zahájila svou činnost na území Francie a svým členům nabízí dvě možnosti jak rychle zbohatnout. Jednou z nich je nákup GPS trackerů, hlídacích zařízení jejichž polohu jde sledovat přes GPS, které by měli členové systému Get Easy výhodně pronajímat svým klientům, druhým z nich je provozování internetového obchodu s hudbou. Obojí však na začátku přijde na 150 euro. Větší výdělek než za pronájem stopovacích zařízení či z prodeje hudby je pak možné získat rekrutací nových členů a prodejem startovacích balíčků.

Jako první varovala před společností GetEasy v polovině loňského listopadu Francouzská národní banka. Obchodní model Get Easy je podle ní neudržitelný a stojí hlavně na přílivu peněz od nových členů systému. Jakmile tento tok vyschne, celé pyramidové schéma se zhroutí. Ředitel společnosti Pedro Mira Godinho je navíc kvůli provozování Ponziho schématu, podobného typu podvodu, stíhán už od roku 2013 ve své domovské Brazílii.

Společnost Get Easy se již v prosinci uplynulého roku dostala do konfliktu s francouzskými zákony, když policie v zámořských departmentech Francie zjistila, že GPS trackery nabízené Get Easy zde nefungují. Prodejci však tuto skutečnost zákazníkům zamlčeli. Za podvod s trackerem už polynéská policie zatkla jednu osobu, další vyšetřuje na svobodě.

UFC varuje, že v poslední době jsou „pyramidy“ a Ponziho schémata ve Francii čím dál častější. Loni v listopadu například začalo vyšetřování společnosti Aristophil, která slibovala výhodné zhodnocení vkladu pomocí investice do starých rukopisu, antikvární činnost však byla pouze zástěrkou Ponziho schématu. Před touto společností UFC varovala již od roku 2011. Podezřelé investice na konci léta nabízela například i společnost Power Clouds slibující zhodnocení peněz při výstavbě solárních elektráren v Rumunsku. Tyto elektrárny však nikdy neopustily rýsovací prkno architekta.
 

Související články