poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Apple čelí žalobě, podle zákazníků lhal o kapacitě paměti

8.1.2015

Výrobce počítačové techniky a software Apple čelí další žalobě. Dva z jeho zákazníků si u kalifornského soudu stěžují, že paměť iPhonu 6 je ve skutečnosti mnohem menší, než výrobce slibuje. Apple je takto nutí jejich data ukládat za poplatek v takzvaném cloudu. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Největším problémem je podle žalujících operační systém iOS, který v paměti telefonu zabírá okolo 4 GB. Zákazník tak může využívat pouze uložiště, které je v případě verze telefonu s pamětí 16 GB o čtvrtinu nižší. Apple sice uživatelům nabízí možnost ukládat data na internetu za pomoci služby iCloud, ta je ovšem zpoplatněna podle objemu dat od jednoho do třiceti dolarů.

iPhone, který by měl mít kapacitu 16 GB, má navíc ve skutečnosti kapacitu pouze 14,9 gibibytů (GiB), binární jednotky, se kterou pracuje paměť telefonu a kterou zobrazuje jako skutečnou hodnotu paměti.  Zde se však jedná o praxi velmi běžnou nejen u chytrých telefonů, ale u jakýchkoliv pevných uložišť dat, jako jsou pevné disky či flash disky. Výrobci totiž definují 1 GB jako 1000 megabytů (MB), gibibyte, softwarová hodnota gigabyte (nyní gibybyte) však má 1024 MB.

Podle žalujících společnost Apple nejedná férově , když uvádí kapacitu úložiště 16 GB, ale uživatel nemůže významnou část uložiště využívat. Apple navíc zákazníky neupozorňuje, že při upgradu operačního systému iOS ze starší verze 7 na aktuální 8 se objem zabíraný operačním systémem zvětší o 600 MB až 1,3 GB, downgrade na starší verzi však není možný.

Žaloba viní Apple z užívání klamavé reklamy a nekalých obchodních praktik a žalující vyzývají další nespokojené uživatele iPhonů, aby se k hromadné žalobě přidali.

Za poslední rok se jedná o jednu z mnoha komplikací pro společnost Apple. V prosinci loňského roku britská televizní stanice BBC přinesla reportáž o nehumánních podmínkách v jejích asijských továrnách. Dalším žalobám pak v témže měsíci společnost Apple čelila za zneužití monopolního postavení, když na svých výrobcích zablokovala používání mp3, které nebyly zakoupené v jejím obchodě s hudbou iTunes, či za potíže způsobené technickými komplikacemi, jež zabraňovaly přenosu textových zpráv, pokud se uživatel iPhonu rozhodl přejít na operační systém Android.

Na konci listopadu 2014 také musela společnost změnit svou praxi, kdy označovala ve svém online obchodě některé aplikace jako „zdarma“, i když tyto obsahovaly takzvané mikrotransakce.
 

Související články